تبلیغات
تی سینت چه پیامی برای زمینیان آورد؟
ارسال در: 1391/08/04-08:46
یک گروه از دانشمندان با بررسی یک شهاب سنگ،به رازهای نهفته درآن پی بردند.

احمدرضا رحیمی

یک گروه از دانشمندان با بررسی یک شهاب سنگ،به رازهای نهفته درآن پی بردند.

در ساعت 2بامداد8جولای 2011 (27/04/1390)درحالیکه یک شهاب سنگ توجه مردم را به خود جلب می کرد به زمین فرود آمد.محل فرود این شهاب سنگ در کشور مراکش در نزدیکی شهر تی سینت بود.به همین دلیل این شهاب سنگ را تی سینت نامگذاری کردندوپس از بررسیها معلوم شد که این شهاب سنگ از سیاره سرخ فام است.درحال حاضر پژوهشگران دانشگاه کازابلانکای مراکش گزارش کردند که شواهد حاکی از آن است که تی سینت از خاک مریخ می باشد وبه نظر می رسد روزگاری در تعامل با آب بوده است.

شهاب سنگهای مریخی چیز جدیدی نیستند.بیش از 4میلیارد سال پیش،شهاب سنگی غول پیکر به مریخ اصابت کرد ودر نتیجه این برخورد سنگها وصخره های مریخ درفضا پخش شدند.به همین دلیل سنگهای بسیار زیادی به زمین برخورد کردند و براثر حبابهای اتمسفری بدام افتاده در این سنگها،دانشمندان هویت آنها را می توانند تشخیص دهند.جویندگان شهاب سنگها حدود 100سنگ مریخی را از این طریق پیدا کرده اند.

تی سینت یک شهاب سنگ خاص است.خاص،به این دلیل که اکثر شهاب سنگهایی که به زمین فرود می آیندممکن است در اثر رطوبت و بارش باران ودیگر عوامل طبیعی دانشمندان را گمراه کنند،اما تی سینت تازه ترین شهاب سنگ است وچون محل فرود آن در کشور خشک وبیابانی است پس می توان آن را کم آلوده ترین نمونه مریخی بنامیم.

بنابراین تی سینت حامل آب مریخی –نه زمینی- می باشد.علائم شیمیایی در این سنگ نشان می دهد که در برخی از نقاط سنگ،آب وخاک با هم در تعامل بوده اند.نکته جالب توجه در این بررسی این است که این آب شبیه آبهای زمینی نبوده و درصد بالایی از اسید را دارا می باشد.محققان با وجود این علائم به این نتیجه رسیده اند که در گذشته حداقل برای یک مقطع زمانی آب مریخ اسیدی شده.اینکه چرا و در چه زمانی این اتفاق افتاده هنوز هم ناشناخته مانده است. 

منبع :skyandtelescope.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید