تبلیغات
باشگاه نجوم برای كودكان
ارسال در: 1384/04/09-00:00
گزارشی از برگزاری اولین باشگاه نجوم برای کودکان در مشهد

 

به همت انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد و مؤسسه فرهنگي هنري ماني و مانا اولين باشگاه نجوم ويژه كودكان به صورت آزمايشي در روز پنجشنبه 2 تيرماه 1384 در محل مجتمع فرهنگي امام رضا (ع) پارك ملت از ساعت 18 الي 20:30 برگزار شد.

 

هرچند اين برنامه اولين نشست نجومي در نوع خود بود اما با استقبال نسبي كودكان و خانواده آنها مواجه شد. حضور كودكاني از سن 4 الي 11 سال و انبوه سؤالاتي كه توسط اين عزيزان مطرح گرديد و در برخي موارد حتي خود كودكان به آنها پاسخهاي صحيح مي‌دادند، بسيار شايان توجه بود. ابتدا سخنان كوتاهي توسط آقاي محمد مهدي مطيعي، عضو هيات مؤسس شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران و مدير انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد، در رابطه با نقش ايرانيان در پيشبرد علم و به ويژه علم نجوم و نيز اهداف برگزاري باشگاههاي نجوم ويژه كودكان مطرح گرديد. همچنين نقش بسيار مؤثر والدين در هدايت كودك تا دستيابي به پاسخ صحيح سؤالاتي كه در ذهن وي شكل مي‌گيرد يادآور گشت. سپس فيلم كوتاهي در رابطه با خورشيد پخش گرديد. پس از آن آقاي محمدرضا افخمي، مدير مؤسسه فرهنگي هنري ماني و مانا، در رابطه با فعاليتهاي اين مؤسسه در زمينه آموزش كودكان و استفاده از شيوه‌هاي نوين آموزشي براي انتقال مفاهيم هنري و علمي به ذهن كودك سخناني را ايراد كرد.

 

برخي از پرسش‌هاي مطرح شده كه براي برگزار كنندگان بسيار جالب توجه بود به شرح زير است:

 

... مادر كودك خردسالي از فرزند خود خواست تا سؤالي را كه مدتها ذهنش را به خود مشغول كرده بود بپرسد، هرچند كودك كه كمتر از پنج سال سن داشت، به دليل اينكه خجالت مي‌كشيد سؤالش را مطرح نكرد اما سؤال را از زبان مادر وي شنيديم: " يك دور كامل گردش زمين به دور خورشيد يك سال طول مي‌كشد، حال اگر فرض كنيم خورشيد يك دور كامل به دور زمين بچرخد چه مدت طول خواهد كشيد؟" كودك 6 ساله ديگري كه بسيار هم پر انرژي بود پرسيد: "اگر خورشيد از بين برود چه اتفاقي مي‌افتد؟"

 

 

 

دانش‌آموزي كه سال دوم دبستان خود را تمام كرده بود در رابطه با چگونگي به وجود آمدن ستارگان و سيارات سؤال كرد و كودك ديگري كه امسال به كلاس اول دبستان وارد مي‌شود سؤالي را در مورد چگونگي شكل‌گيري لكه‌هاي خورشيدي و علت پديد آمدن آنها بر روي سطح خورشيد مطرح نمود. دانش‌آموزي كه سال چهارم دبستان را به اتمام رسانده بود علت آبي بودن آسمان در هنگام روز را جويا شد و در مورد تيتان، قمر سياره زحل، كه اخيرا مورد توجه كاوشگر هويگنس واقع شد پرسشهايي را مطرح كرد. همچنين نظريات ساير كودكان و پاسخ خود آنها به برخي از سؤالات مطرح شده بسيار جلب توجه مي‌كرد.

 

 

 

در پايان برنامه، كودكان اولين رصد خود را با مشاهده غروب خورشيد و در عين حال آموختن اينكه هيچگاه نبايد مستقيماَ به خورشيد نگاه كرد آغاز كردند. پس از تاريكتر شدن هوا، همگي با استفاده از يك عدد تلسكوپ كوچك آماتوري به تماشاي سياره زيباي زهره و نيز مشتري كه اين شبها ميهمان آسمان شامگاهي هستند، پرداختند.

 

 

 

 

 

خوشحاليم اگر بتوانيم در راستاي آشنايي اين نسل جديد، هوشيار، كنجكاو و با اطلاع با علم زيباي نجوم كه هم در مضامين مذهبي به آن توجه ويژه‌اي شده است و هم قدما و آباء و اجداد ما ايرانيان به آن توجه مخصوصي داشته‌اند، قدمي هرچند كوچك برداريم.گفتني است برنامه‌ريزي اين باشگاهها با مشاوره متخصصين امور كودكان و نوجوانان، متخصصين امر آموزش خردسالان و حمايت شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران، به ويژه جناب آقاي دكتر منصور وصالي، سرپرست محترم اين شاخه صورت مي‌پذيرد.اضافه مي‌نمايد باشگاههاي نجوم كودكان مشهد مانند باشگاههاي نجوم اين شهر به صورت رايگان و با هدف ترويج علم زيباي نجوم كه ريشه‌اي كهن در اين مرز و بوم دارد، به طور رايگان و اولين پنجشنبه هر ماه شمسي برگزار خواهد گرديد.

علاقه مندان مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به سايتهاي اينترنتي www.toossky.com و www.manimana.com مراجعه نمايند.

 

مؤسسه فرهنگي هنري ماني و مانا

انجمن نجوم آماتوري آسمان توس

 

 

 

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
LEILA SAHRAEE
1391/07/23   8:32:00 PM
می خواهم در مورد اموزش نجوم به کودکان و نوجوانان بیشتر بدانم . امیدوارم شما بتونید کمک کنید . با اس

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید