تبلیغات
ترین‌های کیهانی
ارسال در: 1391/12/10-13:42
عالم بسیار فراتر از تجربه‌ی هر روزه‌ی ما، از هر جهت، گسترده شده است. اما در عین حال واقعاً جالب است که ما قادریم برخی از ویژگی‌های آن را بسنجیم.

براین گنسلر

ترجمه: شادی حامدی آزاد

عالم بسیار فراتر از تجربه‌ی هر روزه‌ی ما، از هر جهت، گسترده شده است. اما در عین حال واقعاً جالب است که ما قادریم برخی از ویژگی‌های آن را بسنجیم. مهم‌تر این‌که  فکر می‌کنیم ماهیت بسیاری از اجرام عالم، چگونگی شکل‌گیری آن‌ها، و چرایی داشتن ویژگی‌های خارق‌العاده‌شان را درک کرده‌ایم.

در این سری مقاله‌ها به برخی مفاهیمی که در زندگی روزمره‌مان آن‌ها را تجربه می‌کنیم می‌پردازیم: سرعت، دما، گرانش، چگالی، و ابعاد. برای هر یک از این‌ها در زندگی روزمره‌ی ما کران‌هایی وجود دارند: مثلاً همه‌ی ما مفهوم گرمای سوزان و سرمای استخوان‌سوز را می‌دانیم، می‌توانیم سرعت هواپیمای جت را در آسمان حس و با حرکت آهسته‌ی حلزونی در باغچه مقایسه کنیم. اما کران‌ها و ترین‌هایی که در عالم با آن‌ها سروکار داریم چیستند؟

فهم عددهایی که در سنجش کران‌ها در عالم به کار می‌آیند ممکن است در نگاه نخست دشوار به نظر بیاید. اما در نگاهی نزدیک‌تر نه‌تنها کران‌های کیهانی قابل درک می‌شوند بلکه معلوم می‌شود که این عددها کلیدهای حیاتی برای رمزگشایی از شگفتی و زیبایی عالم‌اند. باوجودی که میان تخیل محدود انسان و ابعاد و پیچیدگی‌های عالم ظاهراً نوعی ناسازگاری مأیوس‌کننده دیده می‌شود، همین که ما این‌همه از چیزهایی را که می‌بینیم درک می‌کنیم بسیار حیرت‌انگیز است. ما اغلب خود را در رویارویی با کیهان گیج و مبهوت می‌یابیم، با این حال شاید این دستاورد نهایی بشر باشد که سرانجام بتوانیم شکوهی را که در آسمان شب رصد می‌کنیم درک کنیم... ادامه‌ی مطلب

می‌توانید قسمت‌های بعدی مجموعه مقالات «ترین‌های کیهانی» را در کانوت دنبال کنید.


منبع :canot.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید