تبلیغات
وضعيت رويت هلال شامگاهي رمضان المبارك 1434
ارسال در: 1392/04/13-07:51
وضعيت رويت هلال شامگاهي رمضان المبارك 1434 هجري قمري در ايران و جهان.

سید محسن قاضی میر سعید

لحظه مقارنه ماه و خورشيد در روز دوشنبه 17 تيرماه 1392 خورشيدي برابر با 8 جولاي 2013 ميلادي و 29 شعبان المعظم 1434 هجري قمري در ساعت 7 و14 دقيقه و 22 ثانيه به وقت بين المللي و به ساعت تابستاني ايران در ساعت 11 و 44 دقيقه و 22 ثانيه اتفاق خواهد افتاد .

با توجه به عرض دايره البروجي منفي ماه هلال ماه در غروب روز 29 شعبان در نيم كره شمالي وضعيت مناسبي نداشته و به هيچ وجهي در نيم كره شمالي در غروب روز دوشنبه هلال ماه رمضان قابل رويت نخواهد بود ، اما درنيم كره جنوبي فقط در جنوب شرقي كشور شيلي هلال ماه با ابزارقوي در شرايط مناسب رصدي قابل رويت مي باشد بديهي است در هيچ جاي ديگراز نيم كره جنوبي هلال ماه در غروب روز دوشنبه قابل رويت نيست نتيجه اينكه هلال رمضان در غروب دوشنبه فقط درجنوب اقيانوس ارام جنوبي و در خشكي در غرب كشور شيلي رويت خواهد شد، واما 24 ساعت بعد يعني درغروب روز سه شنبه هلال ماه مبارك رمضان در قاره هاي جهان وضعيت زير را خواهد داشت.

در قاره امريكا : در كشور ايالات متحده امريكا – تمام مناطق امريكاي مركزي و امريكاي جنوبي با چشم غير مسلح و در كشور كانادا و شمال ان كشور با ابزار قابل رويت مي باشد .

قاره افريقا : هلال رمضان در غروب سه شنبه در تمام مناطق اين قاره با چشم غير مسلح رويت مي گردد بديهي است در شمال افريقا به علت كم بودن ارتفاع هلال براي رصد هلال رمضان نياز به افق تميزتر و عاري از گردو غبار نياز داريم هر چند رصد در ان مناطق خيلي سخت نيست.

قاره اروپا : هلال رمضان در غروب روز سه شنبه در جنوب كشورهاي پرتغال – اسپانيا با چشم غير مسلح رويت مي گردد اين هلال در اروپاي مركزي با ابزارقابل رويت و در شمال اروپا امكان رويت ان حتي با ابزارنيز وجود نخواهد داشت.

قاره اسيا : در غروب روز سه شنبه هلال ماه مبارك رمضان دركشورتركيه فقط با ابزاراپتيكي و دركشور سوريه در شمال ان كشور با ابزار و در جنوب اين كشور و كشور لبنان – فلسطين اشغالي – اردن - كويت با چشم غير مسلح و در كشور عراق در شمال ان كشور با ابزار و در نواحي جنوبي ان با چشم غير مسلح رويت مي گردد اين هلال در كشورهاي حوزه خليج هميشه فارس مثل بحرين – قطر – عربستان- امارات – عمان – و همچنين در يمن با چشم غير مسلح قابل رويت خواهد بود هلال ماه رمضان در جنوب كشورهاي تاجيكستان – ازبكستان – و تركمنستان با ابزار و همچنين در تمام كشور افغانستان – شمال پاكستان و شمال هندوستان نيز با ابزاراپتيكي و در جنوب كشورهاي پاكستان و هندوستان با چشم غير مسلح قابل رويت خواهد بود همچنين اين هلال در كشورهاي اندونزي – مالزي – سنگاپور نيز با چشم غير مسلح رويت مي گردد ، لازم به ياداوري است اين هلال در كشورهاي ژاپن – شمال و مركز چين – روسيه و مغولستان غير قابل رويت مي باشد .

قاره اقيانوسيه : هلال ماه رمضان در غروب روز سه شنبه در كشورهاي استراليا و زلاند نو با چشم غير مسلح قابل رويت است .

وضعيت رويت هلال ماه مبارك رمضان در ايران.

همانطور كه در ابتداي اين گزارش اشاره شد به علت عرض دايره البروجي ماه هلال ماه رمضان در عرضهاي جنوبي بهتر و راحتر از عرضهاي شمالي رويت مي شود لذا در كشورمان نيز هلال ماه در غروب روز سه شنبه در شمال و مركز با ابزار اپتيكي مثل يك دوربين دوچشمي و از مركز به سمت جنوب كشورمان با چشم غير مسلح رويت پذبر است اما بايد به نكته زير توجه كرد .

هر چه از مركز ايران به سمت شمال كشور برويم به علت كم شدن ارتفاع ماه از افق در زمان غروب خورشيد هلال ماه زودتر غروب كرده بديهي است رصدگران ان منطقه نياز به ابزاري قويتر و از همه مهمتر افقي پاك و بدون موانع و ترجيحا به مكاني با ارتفاعي بالا نسبت به سطح دريا دارند  داشتن اين امكانات شانس رويت هلال ماه را افزايش خواهد داد، و بلعكس هر چه از مركزايران به سمت جنوب برويم به علت بيشتر شدن ارتفاع هلال از افق در لحظه غروب خورشيد و افزايش مكث ماه رويت هلال ماه براي رصدگر اسانتر خواهد بود هر چند در هر دو قسمت همانطور كه گفته شد داشتن افق تميز و پاك شانس ابزار و ارتفاعات شانس رويت هلال را افزايش خواهد داد .

در نقشه پيوست كشور ايران به دو قسمت تقسيم شده در شمال خط تقسيم هلال ماه با ابزار رويت خواهد شد و در جنوب خط تقسيم هلال ماه با چشم غير مسلح قابل رويت مي باشد.

با ارزوي موفقيت براي تمامي رصدگران محترم و ارجمند و به اميد داشتن افقي تميز و مناسب.

با احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد .

عضو گروه غير حرفه اي رويت هلال ماه 12.4.1392.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید