تبلیغات
گزارش نخستین نشست ماهانه علمی ایران
ارسال در: 1392/05/13-10:03
موسسه علوم آسمان مهر از سمن های وابسته به استانداری خراسان جنوبی و اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، پیشرو در ترویج و آموزش علم در سطح استان و کشور، با همکاری ارگان های اداری و گروه های علمی استان خراسان جنوبی اقدام به برگزاری نخستین نشست ماهانه ع

باسمه تعالی

گزارش نخستین نشست ماهانه علمی ایران

موسسه علوم آسمان مهر

موسسه علوم آسمان مهر از سمن های وابسته به استانداری خراسان جنوبی و اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، پیشرو در ترویج و آموزش علم در سطح استان و کشور، با همکاری ارگان های اداری و گروه های علمی استان خراسان جنوبی اقدام به برگزاری نخستین نشست ماهانه علمی ایران کرد.

این برنامه که در پنجشنبه، مورخ 3 مرداد 1392، در سالن همایش های بانک ملت (خیابان محلاتی، حد فاصل خیابان پاسداران و محلاتی) برگزار شد، به ارائه سخنرانی های متفاوت در مورد علوم مختلف و برپایی نمایشگاهی جانبی اختصاص داشت. ارائه های سخنرانان در دو نوبت صبح از ساعت 9 الی 12:30 و عصر از ساعت 16 الی 19:15 به علاقمندان تقدیم شد که بر این اساس ارائه های رباتیک، دومینو، هواپیمای مدل (بخش علوم) در بازه زمانی صبح و ارائه های نجوم، هوا فضا، نانو، فیزیک و ... (بخش باشگاه نجوم 56) در بازه زمانی عصر قرار گرفتند.


جهت اطلاع رسانی این نشست تبلیغات گسترده ای انجام شد که از جمله آن ها می توان به نصب بنرها و پوسترهای تبلیغاتی در سطح شهر، درج آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار استان، انتشار اطلاعیه در وبسایت های اینترنتی و گفتگوی زنده با برنامه صبحگاهی رادیو خراسان جنوبی اشاره کرد.

جدول زمان بندی برنامه های نشست - بخش صبح

ردیف

عنوان

زمان

1

تلاوت قرآن مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران

9:10 - 9:00

2

سخنرانی مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر (محسن الهامیان)

9:25 - 9:10

3

ارائه رباتیک (مرتضی بهروزی)

10:00 - 9:30

4

ارائه دومینو (مجتبی زارعی)

10:30 - 10:00

5

بازه استراحت

10:45 - 10:30

6

ارائه هواپیما مدل (محمدرضا کفشی)

11:15 - 10:45

7

سینما آسمان مهر

12:30 - 11:15

 

جدول زمان بندی برنامه های نشست -  بخش عصر

ردیف

عنوان

زمان

1

ارائه در نزدیکی زمین (سیاوش شماعیل زاده)

16:30 - 16:00

2

ارائه هوافضا و فناوری نانو (فاطمه برزگانی)

17:00 - 16:30

3

ارائه دنیای محدود (ابراهیم عطائی)

17:30 - 17:00

4

بازه استراحت

17:45 - 17:30

5

ارائه فوتون ها ذرات تاریخ ساز (حسین محسنی)

18:15 - 17:45

6

ارائه اخبار نجومی (محسن الهامیان)

18:45 - 18:15

7

سخنرانی دبیر نشست (حسین محسنی)

19:00 - 18:45

8

کلیپ پایانی

19:15 - 19:00

برنامه در صبح روز پنجشنبه ساعت 9:15 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز شد. پس از آن شرکت کنندگان برای پخش سرود ملی قیام کردند و نوای دل انگیز سرود ملی جمهوری اسلامی ایران همراه با پخش تصاویری از انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای علمی آن در سالن همایش های بانک ملت طنین انداز شد.

سپس مجری نشست، سرکار خانم شهرزاد فرقانی، به ارائه توضیحاتی در مورد نشست و ترتیب ارائه ها پرداختند و از آقای محسن الهامیان، مدیر عامل موسسه علوم، جهت ارائه توضیحات بیشتر در خصوص نشست، وضعیت موسسه علوم و ... دعوت کردند.

آقای الهامیان ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، در ابتدا به توضیح علت تاخیر در فعالیت موسسه علوم آسمان مهر و علت تبدیل آن از انجمن نجوم به موسسه علوم پرداختند. در توضیحات ایشان علت تاخیر در برنامه های گروه، نیاز به ثبت دوباره عنوان شد و همچنین مشخص شد که علت تغییر انجمن نجوم به موسسه علوم، نیاز گروه و استان به گسترش فعالیت در زمینه های مختلف علوم، ایجاد همکاری و تعامل میان گروههای علمی استان و ایجاد تیم ها و حرکت های مختص سایر علوم بوده است.

سخنرانی ابتدای مدیر عامل موسسه - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

ایشان پس از ارائه توضیحاتی در مورد روال نشست ها و علت وجودی آنها، به ارائه توضیحاتی در مورد تغییرات فعالیت های گروه پس از تبدیل شدن به موسسه علوم پرداختند. بر این اساس شاخه های اصلی فعالیت های موسسه علوم به شکل زیر می باشد:

 • پیگیری بخش نجوم، بدون افت در فعالیت های آن
 • انجام برنامه های کلی با تعامل با سایر گروهها و افراد علمی (نشست ها، نمایشگاه ها و ...)
 • سایت موسسه علوم آسمان مهر (ترویج و آموزش مجازی علوم مختلف و ارتباط با مخاطبان)
 • برنامه های استثناء (برنامه های بزرگ کشوری و بین المللی در علوم مختلف)

در انتها نیز ایشان با تشکر از استانداری خراسان جنوبی، اداره کل ورزش و جوانان، بانک ملت و شهرداری بیرجند به عنوان حامیان نشست و تشکر از گروههای علمی مشارکت کننده همچون انجمن رباتیک دانشگاه پیام نور بیرجند PRT، انجمن دومینو ساگارت، گروه پروازی مدل بیرجند و خانه نجوم پروفسور گنجی به صحبت خود خاتمه دادند.

با اعلام مجری، جناب آقای مرتضی بهروزی مسئول انجمن رباتیک دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی PRT با ارائه ای جذاب، به توضیح در مورد ماهیت وجودی رباتیک، علوم تشکیلی آن، کاربردهای رباتیک، انواع ربات و ... پرداختند و نمایی کلی از علم رباتیک را در ذهن شرکت کنندگان ایجاد کردند.

بخش جذابی از این ارائه نیز به تماشای نماهنگ هایی در مورد انواع ربات ها در زمینه های مختلف اختصاص داشت که با استقبال بسیار شرکت کنندگان روبرو شد.

 ارائه رباتیک - مرتضی بهروزی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

ایشان در انتها با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات PNUOPEN در خراسان جنوبی گفتند: «جالب است بدانید که این برنامه بزرگترین رویداد علمی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی خواهد بود. ما در این دوره از مسابقات PNUOPEN سطوح و آیتم های تازه ای از مسابقات رباتیک را ارائه خواهیم کرد ...».

جناب آقای مجتبی زارعی از انجمن دومینوی ساگارت با ارائه ای در مورد کلیات دومینو، سخنران بعدی این نشست بودند. تعریف دومینو، مکانیزم های دومینو، مسابقات دومینو و ... از جمله مهمترین سر فصل های این ارائه بود. در ادامه ایشان به توضیح 17 مورد از آیتم های مسابقات دومینو پرداختند و توضیحاتی در مورد فرم های داوری این مسابقات ارائه کردند.

 ارائه دومینو - مجتبی زارعی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

کلیپ های جذاب در مورد دومینو های اجرا شده قبلی، دومینوی 440 هزار قطعه ای برلین (رکورد اول جهان) و ... بخش دوم این ارائه را تشکیل دادند. در انتها نیز ایشان از برگزاری مسابقات دومینو در استان خراسان جنوبی خبر دادند. بر این اساس دومین دوره مسابقات استانی دومینو در استان برگزار خواهد شد که ثبت نام آن تا 15 مرداد و زمان مسابقه 22 تا 25 مرداد می باشد.

پس از سخنرانی انجمن دومینوی ساگارت و با اعلام مجری برنامه، از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه بازه استراحتی در نظر گرفته شد تا شرکت کنندگان بتوانند از نمایشگاه جانبی کوچکی که در حاشیه نشست ایجاد شده بود استفاده کنند.


در این نمایشگاه در ابتدا دومینوی سازه چوبی تحت فشار که توسط انجمن دومینوی ساگارت ساخته شده بود به اجرا درآمد، که با تشویق شرکت کنندگان و استقبال خوب آن ها مواجه شد و پس از آن به بازدید از بخشهای دیگر نمایشگاه پرداختند. گروهی از شرکت کنندگان در غرفه نجوم توضیحات مختصری را شنیدند و از نزدیک با یک تلسکوپ دابسونی 10 اینچ و یک تلسکوپ 10 اینچ نیوتنی با مقر EQ6 (Go To) آشنا شدند. گروهی نیز به غرفه هواپیمای مدل رفتند و ضمن بازدید نزدیک از دو هواپیمای مدل از دو سطح مختلف، اطلاعات جامعی را در مورد آنها بدست آوردند. همچنین گروهی از افراد در غرفه رباتیک به بحث و تبادل نظر پیرامون ربات ها پرداختند و پیگیر جزئیات نحوه ورود به علم رباتیک و کلاس های آموزشی مورد نیاز شدند.

مطابق اعلام مجری برنامه، سخنران بعدی جناب آقای محمدرضا کفشی از گروه پروازی مدل بیرجند بودند. تعریف و انواع هواپیمای مدل، مکانیزم پرواز، تفاوت های هواپیمای مدل با هواپیمای عادی و بسیاری مباحث دیگر، از سرفصل های ارائه شده در این سخنرانی بود. ایشان با ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت رشته هواپیمای مدل در جهان، ضمن ابراز رضایت از گسترش روز افزون این رشته، به بررسی وضعیت رشد آن در ایران و شهرهای مختلف پرداختند.

ارائه هواپیمای مدل - محمد رضا کفشی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

در ادامه توضیحات مختصری از اطلاعات مورد نیاز برای ورود به رشته هواپیمای مدل و همچنین مناسب ترین هواپیمای مدل برای شروع کار در این رشته ارائه شد. همچون ارائه های قبل، بخش جذاب پخش کلیپ های مرتبط با هواپیمای مدل توانست شرکت کنندگان را بر سر ذوق آورد.

حُسن ختام بازه زمانی صبح، برنامه جذابی به نام "سینما آسمان مهر" بود که در ساعت 11:30 آغاز شد. این برنامه از سه بخش زیر تشکیل شده بود:

 1. توضیحات ابتدایی پیرامون فیلم
 2. پخش فیلم
 3. و نقد فیلم

بر این اساس در ابتدا جناب آقای الهامیان (نماینده خانه نجوم پروفسور گنجی) به ارائه توضیحاتی در مورد ماهیت این برنامه پرداختند. ایشان در این مورد گفتند: «پیش از این و در زمانی که به عنوان انجمن نجوم شناخته می شدیم، ما سینما آسمان مهر را به عنوان برنامه ای جداگانه می شناختیم و 3 دوره از آن در سالن ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شده و با استقبال بسیار گسترده ای روبرو شده بود. اما اکنون قصد داریم به منظور افزایش جذابیت نشست ها و بر حسب نیاز، آنها را در نشست ها استفاده کنیم ... این نمونه ی دیگری از تغییر برنامه های گروه پس از تبدیل آن از انجمن نجوم به موسسه علوم است ...». پس از ارائه توضیحاتی در مورد این قسمت از سینما آسمان مهر که به "خورشید" اختصاص داشت، پخش فیلم به مدت 45 دقیقه آغاز شد.

سینما آسمان مهر - رازهای خورشید -اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

با اتمام فیلم، آقای الهامیان به ارائه توضیحاتی در مورد آن و اخبار جدید در مورد خورشید (پس از ساخت فیلم) پرداختند. با اعلام نهایی مجری، بازه زمانی صبح برنامه در ساعت 12:30 به اتمام رسید که این فرصتی حدودا 3 ساعته به تیم اجرایی و سخنرانان می داد تا برای برگزاری بازه زمانی عصر برنامه (باشگاه نجوم 56)، انرژی دوباره ای بدست آورند.

نمودار میانگین امتیاز شرکت کنندگان به ارائه های بازه زمانی صبح

 نمودار میانگین امتیاز شرکت کنندگان به ارائه های بازه زمانی صبح

پس از استراحت گروه، اکنون نوبت به آن رسیده بود که پس از مدتها یکی دیگر از باشگاه های نجوم در بازه زمانی عصر برگزار شود. باشگاه نجوم 56 در حالی برگزار می شد که 6 ماه از برگزاری آخرین باشگاه نجوم می گذشت و در این مدت این برنامه ها به دلیل مشکلات ثبت دوباره گروه، به تعویق افتاده بود. حضور علاقمندان در سالن از ساعت 15:50 شروع شده بود و رفته رفته بر تعداد شرکت کنندگان در برنامه افزوده می شد. پس از رسیدن شرکت کنندگان به تعداد معقول (بالای 30 نفر)، برنامه در حدود ساعت 16:15 آغاز شد.

 اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

مجری برنامه سرکار خانم شهرزاد فرقانی با عرض خیر مقدم دوباره خدمت شرکت کنندگان، توضیحاتی در مورد برنامه کاری نشست در بازه زمانی عصر (باشگاه نجوم 56) ارائه دادند. با اعلام ایشان، جناب آقای سیاوش شماعیل زاده به عنوان اولین سخنران در میان تشویق حضار به بالای سن رفتند تا سخنرانی خود با عنوان "در نزدیکی زمین" را به شرکت کنندگان ارائه دهند.

 نکته جالبی که در همان ابتدا جلب توجه کرد این بود که جناب آقای شماعیل زاده با حرکتی ابتکاری و به پاس قدردانی از بانک ملت جهت حمایت از نشست، برای طراحی اسلاید اول پاورپوینت ارائه خود از آرم بانک ملت استفاده کرده بودند. ایشان در این ارائه به توضیح در مورد کلیات ماه، فاصله ماه، قطر ماه، دمای ماه، تاثیرات ماه بر زمین و ... پرداختند.

 ارائه در نزدیکی زمین - سیاوش شماعیل زاده - لوگو بانک ملت - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

در ادامه ایشان به ارائه توضیحاتی درباره بزرگی و ابعاد ماه پرداختند که در این امر استفاده از قیاس های ملموس برای مخاطبین عام درک آن را بسیار آسان نمود. همچنین توضیحاتی در مورد خاصیت مغناطیسی ماه، جو ماه، عوارض سطحی و ... نیز ارائه شد. استفاده از لحن صمیمی، همراه با اشاره هایی به خاطرات قبلی را می توان از نقاط قوت این سبک ارائه دانست که موجب جذابیت آن شده بود. از دیگر موارد مطرح شده در این ارائه پرداختن به پرسش هایی جالب در مورد ماه بود! این که چرا ماه به روی زمین نمی افتد و یا چرا ما همواره یک روی ماه را می بینیم از این قبیل پرسش ها بودند.

ارائه در نزدیکی زمین - سیاوش شماعیل زاده - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

ایشان در نهایت به اهمیت ماه و تاثیرات آن بر ساکنان کره خاکی پرداختند که از مهمترین آنها استفاده انسان از ماه به عنوان سکوی پرتابی به اعماق فضا بود. ایشان در انتها صحبت های خود را با این جمله به اتمام رساندند: «از یاد نبرید به بالا بنگرید ... چیز های زیادی برای دیدن هست! چیز های زیادی برای دانستن!!»

پس از اتمام ارائه "در نزدیکی زمین"، نوبت به ارائه "هوا فضا و فناوری نانو" از سرکار خانم فاطمه برزگانی رسید. ایشان در ابتدا به توضیح مختصری در مورد دو علم نانو و هوا فضا پرداختند و پس از آن به نقاط اشتراک و حیطه های تعاملی این دو علم اشاره کردند.

ارائه هوافضا و فناوری نانو - فاطمه برزگانی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

فضاپیماهای سبک تر و مقاوم تر، آسانسورهای فضایی، پاک کنندگی راحت تر ابزارهای اپتیکی، تلسکوپ های بهتر و ... از جمله مباحثی بود که در این ارائه مورد بررسی قرار گرفتند. ایشان ارائه خود را با این صحبت ها به پایان رساندند:

«امیدوارم در آینده نزدیک شاهد تعامل بیشتر این دو علم و ورود آنها به حیطه هایی باشیم که امروز تنها در رویاهای ما حضور دارند. آسانسورهای فضایی، ساخت ایستگاه های فضایی توسط ربات ها و ... همه و همه می توانند از بزرگترین دستاوردهایی باشند که در سایه تعامل این دو رشته دست یافتنی هستند.»

پس از جستجویی در نزدیکی زمین (ارائه اول بازه زمانی عصر) و بررسی ارتباط میان نانو، هوافضا و به طور کلی نجوم (ارائه دوم بازه زمانی عصر)، این بار نوبت به این رسیده بود که شرکت کنندگان سری به دنیای محدود بزنند! "دنیای محدود" عنوان ارائه بعدی بود که با سخنرانی جناب آقای ابراهیم عطایی (دبیر علمی نشست) خدمت حضار تقدیم شد.

 ارائه دنیای محدود - ابراهیم عطائی -اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

ایشان با اشاره به اینکه در علم نجوم، جایی به بزرگی منظومه شمسی ما مکانی کوچک و محدود محسوب می شود، گفتند: «هر چیزی که نهایتی داشته باشد به نظر من محدود است، حال هرچقدر وسیع باشد. تعداد انسان ها، سلولهای بدن ما و ... بسیار زیاد هستند، اما محدود هستند، چون نهایتی دارند.» ویژگی های کلی خورشید و بررسی جزئیاتی همچون جرم، فاصله از خورشید، دما، امکان حیات، تعداد اقمار و بسیاری موارد دیگر از سیارات، از مهمترین مباحثی بود که در این ارائه مورد بررسی قرار گرفتند. نکته جالب دراین ارائه شبیه سازی فاصله اعضای منظومه شمسی از خورشید بود (با مقیاس هر واحد نجومی، یک قدم در سالن!).

با وجود جذابیت ارائه ها، لزوم اختصاص زمانی جهت استراحت شرکت کنندگان احساس می شد. لذا با اعلام مجری برنامه، در ساعت 17:45 زمانی جهت استراحت شرکت کنندگان در نظر گرفته شد. شرکت کنندگان ضمن بازدید از نمایشگاه جانبی، به نام نویسی در موسسه علوم و دیگر گروههای حاضر پرداختند. همچنین در این بازه، عکسی یادگاری از شرکت کنندگان گرفته شد.

 عکس دسته جمعی اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

پس از اتمام بازه استراحت در ساعت 18:00، این بار نوبت دبیر نشست، جناب آقای محمدحسین محسنی بود که سخنرانی خود با عنوان «فوتون ها، ذرات تاریخ ساز» را ارائه کنند! در این ارائه به بررسی امکان تاثیرگذاری یک فوتون در گذشته بر یک فوتون در آینده پرداخته شد و استفاده ها و کاربردهای اینچنین مفهومی در زندگی انسان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 ارائه فوتون ها ، ذرات تاریخ ساز - محمد حسین محسنی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

ترکیبی از اکتشافی جدید در اثبات تاثیرگذاری یک فوتون از گذشته بر یک فوتون در آینده و نقد فیلم Cloud Atlas، تقابل زیبایی از هنر (سینما) و علم (فیزیک کوانتوم) را به نمایش گذاشت. ایشان با اشاره به دستاوردهای این اکتشاف گفتند «تصور کنید که دیگر ضرب المثل ها و مفاهیمی همچون :

تو نیکی میکن و در دجله انداز          که ایزد در بیابانت دهد باز

 تنها یک مفهوم اخلاقی نیستند، بلکه اگر این اکتشاف جدید درست باشد، یک موضوع علمی ثابت شده هستند! زندگی انسان ها مختص به خودشان نیست ... سرنوشت انسان ها از رحم مادر تا دل خاک به یکدیگر وابسته است و با هر نیکی یا هر گناه آینده از نو متولد می شود!» ( برگرفته از متن فیلم Cloud Atlas )

این ارائه پس از اعلام نظر موافقان و مخالفان به پایان رسید.

آخرین سخنرانی بازه زمانی عصر و این نشست، ارائه سنتی اخبار نجومی بود که مطابق معمول مهمان همیشگی باشگاه نجوم بود. این بار نیز جناب آقای الهامیان ضمن ارائه جدیدترین اخبار روز نجوم، به ارائه توضیحاتی در مورد فعالیت های موسسه علوم از زمان آخرین باشگاه (حدود 6 ماه پیش) و برنامه های موسسه علوم تا نشست بعدی (یک ماه آینده) پرداختند.

 • اختفای سیارکی Polyxo 308
 • برنامه رصد عمومی در منطقه گردگشری باغ اکبریه (نوروز 92)
 • برنامه رصد عمومی در پارک توحید (روز جهانی نجوم)
 • برنامه رصد عمومی در پارک توحید (اَبَر ماه سال)
 • برنامه رویت هلال رمضان 1434
 • برنامه رصد عمومی در پارک توحید (سالگرد درگذشت پروفسور گنجی)

ارائه اخبار نجومی - محسن الهامیان - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر 

از مهمترین برنامه های انجام شده در 6 ماه اخیر بودند.

همچنین

 • کارگاه اختفای موسسه علوم برای اعضای اصلی
 • آموزش ابزار اپتیکی برای اعضای اصلی
 • رصد عمومی
 • دومین نشست ماهانه علمی ایران

از برنامه های موسسه علوم برای یک ماه آینده اعلام شد.

در آخرین دقیقه ها و پیش از پایان برنامه، جناب آقای محمدحسین محسنی به عنوان دبیر نشست، سخنرانی کوتاهی داشتند. ایشان در صحبت های انتهایی خود در مورد نشست گفتند: «می دانم که همه شما خسته هستید و قصد نداشتم در این زمان بیشتر از این وقت شما را بگیرم، اما لازم دیدم به اینجا بیایم و از برخی افراد، مجموعه های اداری و گروههای علمی که در اجرای این برنامه ما را یاری کردند، تشکر کنم.»

جناب آقای کریمی مدیر کل محترم حوزه استانداری خراسان جنوبی، جناب آقای قدیری مدیر کل محترم اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، سرکار خانم مهرور معاون محترم امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، جناب آقای حمیدی ریاست محترم بانک ملت (مدیریت شعب خراسان جنوبی)، جناب آقای حسنی مدیر محترم روابط عمومی بانک ملت (مدیریت شعب خراسان جنوبی)، جناب آقای دکتر مدیح شهردار محترم بیرجند، جناب آقای قلاسی مدیر محترم روابط عمومی شهرداری بیرجند و جناب آقای شاکری مدیر محترم سازمان رفاهی تفریحی شهرداری بیرجند از جمله مسئولانی بودند که دبیر نشست به نمایندگی از تیم علمی- اجرایی نشست از آنها تقدیر کرد.

جناب آقای محسنی ضمن تشکر از گروههای انجمن رباتیک دانشگاه پیام نور PRT، انجمن دومینو ساگارت، گروه پروازی مدل بیرجند و خانه نجوم پروفسور گنجی که در برگزاری برنامه مشارکت بالایی داشتند، مراتب سپاس و قدردانی خود از عوامل علمی اجرایی موسسه علوم را نیز اعلام کرد. آقای محسن الهامیان (دبیر اجرایی نشست)، آقای مصطفی آخوندی، آقای ابراهیم عطایی (دبیر علمی نشست)، آقای سیاوش شماعیل زاده، آقای امیرحسین دقیقی و خانم شهرزاد فرقانی (مجری برنامه) از عوامل اصلی تیم علمی اجرایی این نشست بودند.

ایشان صحبت خود را با این سخنان به اتمام رساندند:

«برای برگزاری این نشست حدود یک ماه کامل زحمت کشیده شد و تقریبا به 40 درصد از ایده آل های مورد نظرمان رسیدیم. اگرچه که همین مقدار موفقیت نیز بدون حمایت های ریز و درشتی که گفته شد ممکن نبود، اما امیدوارم در برنامه های بعدی با حمایت های بیشتر مسئولان و گروههای استان، بتوانیم نشست های بهتری را برگزار کنیم.»

 سخنرانی پایانی دبیر نشست - محمد حسین محسنی - اولین نشست ماهانه علمی ایران - موسسه علوم آسمان مهر

پس از صحبت های نهایی دبیر نشست ها و با اعلام نهایی مجری برنامه، نخستین نشست ماهانه علمی ایران، پس از تلاشی یک ماهه خاتمه یافت.

حاشیه های برنامه:

 1. در میان هر ارائه و در تمامی زمانهای آزاد برنامه، نماهنگ های جذابی از علوم مختلف و مباحث جذاب برای علاقمندان به نمایش در می آمد.
 2. تعامل شاخه های مختلف علوم حاضر در برنامه باعث رضایت اعضای اصلی گروههای شرکت کننده و ایجاد ارتباطات بیشتر میان گروهها شد.
 3. حمایت های ریز و درشت بانک ملت (حامی برنامه) در نشست کاملا قابل لمس بود و هماهنگ کننده های بانک ملت نهایت همکاری را با تیم علمی اجرایی برنامه داشتند.
 4. با وجود شرایط نامساعد زمانی برنامه مثل برگزار شدن برنامه در تابستان، نبود دانشجویان (مخاطبان اصلی برنامه های موسسه علوم) و حضور در ماه مبارک رمضان، مجموعا بالای 130 نفر در این برنامه شرکت کردند که این بسیار فراتر از انتظارات تیم علمی اجرایی برنامه بود.

نمودار میانگین امتیاز شرکت کنندگان به ارائه های بازه زمانی عصر

نمودار میانگین امتیاز شرکت کنندگان به ارائه های بازه زمانی عصر

نمودار امتیازهای مختلف برنامه از نظر شرکت کنندگان

 

منبع :http://www.asemanemehr.com/index.php/reports-annou
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید