تبلیغات
بررسی چهار سایت فرود برای مأموریت مریخ 2016
ارسال در: 1392/06/15-11:22
محققان ناسا در حال بررسی چهار گزینه سایت فرود کاوشگر جدید مریخ در سال 2016 هستند.

محققان ناسا در حال بررسی چهار گزینه سایت فرود کاوشگر جدید مریخ در سال 2016 هستند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاوشگر سه پا InSight Mars lander با هدف بررسی هسته سیاره سرخ، ماه مارس سال 2016 میلادی راهی فضا شده و شش ماه بعد بر سطح این سیاره فرود خواهد آمد.

«مت گلومبک» از محققان زمین شناسی آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ناسا و سرپرست تیم بررسی سایت های فرود تأکید می کند: در حال حاضر چهار سایت فرود ایمن برای این کاوشگر در نظر گرفته شده است که عمدتا صاف، دارای سنگ های اندک و شیب بسیار کم هستند.

مأموریت کاوشگر InSight با بودجه 425 میلیون دلاری با هدف تعیین جامد یا مایع بودن هسته مریخ و علت فقدان صفحات تکتونیکی بر روی پوسته این سیاره عنوان شده است.

چهار گزینه در نظر گرفته شده برای فرود این کاوشگر در نزدیک یکدیگر و در منطقه استوایی مریخ موسوم به Elysium Planitia قرار دارند.

بر روی نقشه ناسا، سایت های احتمالی فرود در شمال دهانه گیل در نزدیکی محل فرود مریخ نورد کنجکاوی و شمال غرب دهانه گوسف در نزدیکی محل فرود مریخ نورد روح واقع شده اند.

محققان ناسا برای بررسی این سایت ها از مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO) استفاده کرده و تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ می کنند.

«بروس براندت» محقق اصلی این پروژه خاطر نشان می کند: اهداف علمی مأموریت کاوشگر InSight مربوط به منطقه خاصی از مریخ نیست و تمرکز اصلی در این مأموریت تنها مطالعه دقیق هسته سیاره است.

علت انتخاب منطقه Elysium Planitia برای محل فرود، شانس بالای موفقیت مأموریت این کاوشگر برای بررسی هسته سیاره عنوان شده است؛ همچنین فرود کاوشگر در نزدیکی خط استوای مریخ، نور مورد نیاز برای شارژ شدن آرایه های خورشیدی را تضمین می کند.

این کاوشگر مجهز به لرزه سنج و میله حفاری است که تا عمق 2.7 تا 4.5 متری داخل سیاره نفوذ می کند؛ محققان امیدوارند در این مأموریت به درک بهتر ساختار سنگی این سیاره دست پیدا کنند.

مأموریت InSight یکی از چندین مأموریت ناسا برای بررسی مریخ محسوب می شود؛ مدارگرد جدید Maven اواخر سال 2013 با هدف بررسی جو سیاره سرخ راهی فضا خواهد شد.

مریخ نورد جدید نیز بر پایه مریخ نورد کنجکاوی طراحی شده و تا سال 2020 راهی این سیاره خواهد شد؛ آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ نیز برنامه پرتاب مدارگرد جدید و یک مریخ نورد را در قالب برنامه ExoMars‌ در نظر گرفته است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید