تبلیغات
این روزها خورشید را چه می‌شود؟
ارسال در: 1392/08/08-12:28
همانطور که آب و هوای زمین در هفته گذشته ناآرام بود، اوضاع جوی خورشید هم متلاطم بود چراکه ستاره مرکزی منظومه ما در حال سپری کردن اوج فعالیت ۱۱ ساله خود است.

مجید جویا 

 به نظر می‌رسد که در این اواخر واقعا آتش دارد از خورشید زبانه می‌کشد. طی روزهای اخیر٬ پنج زبانه خورشیدی عظیم  و در رده X فوران کرد و روانه زمین شد. زبانه‌های خورشیدی در طبقه بندی‌هایی برحسب درخشندگی اشعه ایکس خود و با حروف C، M، و X به ترتیب افزایش شدت قرار می‌گیرند و شدت هر X2 معادل دو برابر X1 است. امروزه می‌دانیم که زبانه‌های کلاس ایکس، می‌توانند منجر به اختلالات رادیویی یا حتی خاموشی‌های گسترده برق شوند. این زبانه‌ها هر دو روشن‌تر و شدیدتر از یک زبانه کلاس M بودند که اواخر هفته گذشته رخ داده بود.


 فعالیت خورشد طی هفته گذشته . عکس با استفاده از فیلتر H-Alpha توسط محمد رحیمی

در هفته گذشته، ناسا ویدئویی را که در سپتامبر/شهریور گذشته از خورشید تهیه شده بود نیز منتشر کرد. این ویدئو یک رشته به طور 300 هزار کیلومتر از مواد خورشیدی را نشان می‌دهد که تاج خورشید را شکافته و دره‌ای از آتش را در ورای خود به جا می‌گذارد. البته همانطور که می دانید‌٬ خورشید در واقع از آتش ساخته نشده و چیزی که می‌بینیم در حقیقت پلاسما است.

برای دانلود فیلم اینجا را کلیک کنید.

خوب پس آن بالا چه خبر است؟ ما در حال حاضر در بیشینه چرخه عملکردی خورشید به سر می‌بریم، یعنی دوره‌ای در یک چرخه 11 ساله که فعالیت خورشید در آن به بالاترین حد خود می‌رسد. اما برای دانشمندان و با توجه به تعداد محدود لکه‌های خورشیدی در حال حاضر، این مورد عجیب بود. چیزی که بسیار جالب بود این بود که اگر این بیشینه چرخه خورشیدی است، پس چرا اینقدر ملایم است. کلماتی همانند "نامشتاق" ، "منفجر نشده"، "آرام" و " بی حال" عنوان شده بودند تا ستاره‌ای را که ما به دور آن می‌چرخیم توصیف کنند. حتی یک دانشمند علوم فضایی به نام جوزف کنچز در مصاحبه با تایمز گفت: «اگر امروز به خورشید نگاه کنید، می‌گویید: جااااااااان!».

خوب، به نظر می‌رسد که گویا متلک‌های دانشمندان آن قدر بلند بوده‌اند که خورشید هم آنها را شنیده است.

به رغم این که صحبت از زبانه‌ها و دره‌ها و خروج جرم از خورشید به نظر وحشتناک می‌رسد، شاید این بیانیه ناسا در وب‌سایت خودش بتواند کمی آرامش بخش باشد: «در این لحظه افزایش تعداد زبانه‌های خورشیدی کاملا معمول است، چرا که خورشید به بیشینه فعالیت خورشیدی نزدیک شده است. از زمانی که چرخه‌های خورشیدی در سال 1843 کشف شدند، بشر آنها را به طور پیوسته ردیابی کرده است، و اصلا غیر عادی نیست که در طول روزی که فعالیت خورشید به اوج خود می‌رسد، تعداد زیادی زبانه‌های خورشیدی مشاهده شوند».

منبع :khabaronline.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید