تبلیغات
مدارگرد اکتشافی مریخ به فضا پرتاب شد
ارسال در: 1392/08/28-11:07
ساعاتی پیش MAVEN جدیدترین مدارگرد اکتشافی ناسا توسط موشک اطلس 5 از مرکز فضایی کندی فلوریدا سفر 10 ماهه خود را به سوی مریخ آغاز کرد.

مهرشاد مروجی

دانشمندان بر این عقیده اند که در گذشته آب به وفور در سطح این سیاره وجود داشته، اما رفته رفته با کاهش میدان مغناطیسی مریخ، برخورد پرتوهای کیهانی بویژه پرتوهای یونیزه خورشیدی جو آن را ناپایدار کرده و در نهایت سیاره سرخ را تبدیل به بیابانی سرد و بایر کرده است.

اندازه کوچک و جرم نسبتا کم مریخ، در مقایسه با زمین، که منجر به ایجاد میدان مغناطیسی ضیعف تری می شود  و همچنین عدم وجود قمر که همچون سپری از سطح سیاره در مقابل برخورد شهاب سنگ ها و سیارک ها محافظت می کند دست به دست هم دادند تا مریخ خیلی زود گرمای داخلی و متعاقب آن میدان مغناطیسی خود را از دست بدهد.

این مدارگرد قرار است طی ماموریت یک ساله خود به دور مریخ به بررسی تغییرات آب و هوایی و سطوح سیاره در طی میلیاردهال سال گذشته و به ویژه لایه های اندک باقی مانده از اتمسفر آن بپردازد. بررسی تاثیرات پرتو های کیهانی ناشی از طوفان های خورشیدی بر جو سیاره و همچنین ماهواره ای برای رله اطلاعات مریخ‌نوردهای آپورچونیتی و کیوریاستی به زمین از دیگر ماموریت های این مدارگرد اکتشافی می باشد.

منبع :Universetoday.com Nasa.gov
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید