تبلیغات
پاسخ به پرسش‌های متداول ماراتن مسیه 92 مجله نجوم
ارسال در: 1392/11/09-16:05
چگونه ثبت‌نام کنیم؟ برای ثبت‌نام چه میزان دانش و مهارت رصدی باید داشته باشیم؟ چه زمانی در کمپ حاضر باشیم؟ برنامه شب رصدی چیست؟ اگر هوا ابری شود چه خواهیم کرد؟ (این بخش به مرور تکمیل می‌شود)
نمایی از محوطه کمپ متین‌آباد
همه‌ی این چراغ‌ها در زمان برگزاری ماراتن مسیه خاموش خواهند شد
ماراتن مسیه مجله نجوم چگونه برگزار می‌شود؟

ماراتن مسیه، شبی رصدی است که جنبه رقابتی میان رصدگران دارد و رصدگران با ابزارهای خود از غروب آفتاب تا طلوع خورشید به رصد اجرام فهرست مسیه (اعم از سحابی‌ها، کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای) می‌پردازند. در ماراتن مسیه مجله نجوم در کنار رصدگران، تازه‌کارها، فرصت آموزش و بهره از این شب رصدی و عکاسان، فرصت محک زدن مهارت‌های عکاسی خود را خواهند داشت. 

چگونه ثبت‌نام کنیم؟

برای ثبت نام کافی است با شماره‌های 88286932-021 و 88286934-021 تماس بگیرید و از جاهای خالی (اتاق و چادر) مطلع شوید. پس از آن شما فرصت دارید تا انتهای روز کاری، هزینه‌ی اعلامی را به شماره حساب‌های زیر واریز (بانکی/اینترنتی) کرده و پس از واریز با تماس دوباره با شماره‌های فوق، نسبت به تکمیل فرایند ثبت‌نام و ثبت مشخصات خود و همرانتان اقدام کنید.

شماره حساب/شبا/کارت:
116136701771 بانک اقتصاد نوین کد 116 یا حساب شبا ir470550011600103670177001 به نام ماهنامه‌ی نجوم یا شماره کارت 6274121145469060 به نام زهرا رحیمدل (مدیر اجرایی ماهنامه نجوم)

برای ثبت‌نام چه میزان دانش و مهارت رصدی باید داشته باشیم؟

اگر قصد دارید در بخش رقابتی شرکت کنید، بهتر است به کار با ابزار رصدی و نقشه‌خوانی از روی اطلس‌های نجومی متداول مسلط باشید. اگر تا به حال حدوداً بیش از 25 جرم مسیه را توانسته‌اید با تلسکوپ رصد کنید، به شما اکیداً پیشنهاد می‌کنیم که در بخش رقابتی شرکت کنید تا با بهره‌گیری از فضای حاکم بر این بخش، از حداکثر توان رصدی‌تان برای رصد 110 جرم فهرست مسیه در یک شب استفاده کنید.

اگر به نقشه‌خوانی رصدی مسلط نیستید یا تسلط کافی به رصد با ابزارهای رصدی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در بخش آموزشی شرکت کنید. شرکت در بخش آموزشی به شما کمک می‌کند تا خود را برای باقی برنامه‌های رصدی بیش از پیش آماده کنید و تسلطتان در یافتن اجرام اعماق آسمان را بالا ببرید.

اگر عکاسی نجومی می‌کنید و به عکاسی نمای باز از آسمان با مناظر زمینی یا عکاسی اعماق آسمان با تلسکوپ علاقه‌مند هستید، این امکان را دارید که در این بخش، شرکت کنید و عکس‌های خود را به معرض نقد همتایان و عکاسان باتجربه‌ی حاضر در بخش عکاسی ماراتن بگذارید.


پنجشنبه 8 اسفند، چه زمانی در کمپ حاضر باشیم؟

زمان پذیرش در کمپ متین‌آباد از ساعت 13 تا 15 پنجشنبه هشتم اسفند است. این زمان برای تحویل مدارک مورد نیاز، تعیین محل اسکان در نظر گرفته شده است. سپس نصب ابزارها در رصدگاه حداکثر تا ساعت 16:30 و پس از آن برگزاری برنامه افتتاحییه پیش از غروب آفتاب و شروع رقابت دیده شده است. به همین علت توصیه می‌کنیم رصدگران ساعت 1 بعدازظهر در ورودی کمپ حاضر باشند.
با این حال کسانی که از راه‌های دور قرار است به متین‌آباد سفر کنند، می‌توانند طوری برنامه‌ریزی کنند که یک شب زودتر برسند (چهارشنبه شب، هفتم اسفند) تا به قدر کافی پیش از شروع ماراتن در کمپ استراحت کرده باشند. در این صورت بدیهی است هزینه یک شب اقامت اضافی بر عهده شرکت‌کننده خواهد بود و لازم است پیش از آن هماهنگی لازم با دفتر ماهنامه نجوم انجام شود تا از ابتدا در چادر یا اتاق از پیش تعیین شده برای شرکت‌کنندگان در ماراتن مسیه مستقر شوند.


برنامه شام و ناهار روز پنجشنبه و جمعه بر عهده کیست؟

ارائه شام روز پنجشنبه و صبحانه روز جمعه و پذیرایی در طول برگزاری ماراتن بر عهده برگزارکنندگان است.

تهیه ناهار روز پنجشنبه و جمعه بر عهده شرکت کنندگان است. پیشنهاد می‌شود شرکت‌کنندگان از رستوران کمپ متین‌آباد برای صرف ناهار استفاده کنند. در این صورت لازم است پیش از آن سفارش ناهار خود را در زمان ثبت نام به دفتر ماهنامه نجوم اطلاع دهند.زمان رفت و برگشت برای ثبت‌نامی‌ها در کاروان ماهنامه نجوم چه ساعتی است؟

ساعت 7 و 30 دقیقه صبح پنجشنبه 8 اسفند، کاروان مجله نجوم از تهران (ابتدای کوی نصر، خیابان بلوچستان، نبش خیابان هفتم) عازم کمپ کویری متین‌آباد خواهد شد. همچنین این کاروان ساعت 20 جمعه 9 اسفند به تهران باز می‌گردد.
امسال قرار است شرکت‌کنندگان مستقیماً خود را به کمپ متین‌آباد برسانند تا مدیریت هزینه‌های رفت‌وآمدشان در اختیار خودشان باشد. با این حال کسانی که مایلند رفت و برگشت خود را با دردسر کمتری از تهران انجام دهند و می‌خواهند با کاروان ماهنامه نجوم به کمپ سفر کنند، هزینه مربوط به استفاده از خودرو را که 40 هزار تومان است، جدا از هزینه ثبت نام در برنامه به دفتر ماهنامه نجوم خواهند پرداخت.


برنامه شب رصدی چیست؟  اگر آسمان ابری شود چه خواهیم کرد؟ 

تمامی رصدگران و عکاسان در صورتی که آسمان بیش از 50 درصد صاف باشد، در دو بخش (غروب آفتاب تا شام و پس از شام تا طلوع آفتاب) به رصد و عکاسی خواهند پرداخت. 
با این حال به دلیل وضعیت متغیر اقلیمی در اسفندماه در صورتی که با هوای ابری مواجه شویم، بی‌درنگ برنامه‌های جانبی در سالن کمپ متین‌آباد برگزار خواهد شد. این برنامه‌ها که با اجرای اعضای تحریریه ماهنامه نجوم برگزار خواهد شد عبارت است از:
 • کارگاه نقد و بررسی عکس‌های نجومی
 • اجرای نمایشنامه 
 • مسابقه پاسخ کوتاه
 • آشنایی با منابع نجومی
 • نشست نقد و بررسی نجوم آماتوری در ایران
 • نقد ماهنامه نجوم
 • پرسش و پاسخ


لوازم ضروری برای شرکت در ماراتن مسیه چیست؟
 • تلسکوپ یا دوربین دوچشمی (ضروری برای شرکت در بخش رقابتی)
 • اطلس آسمان (از هر نوع که مناسب‌تر است)
 • لباس گرم (شامل کاپشن ضخیم، بلوز ضخیم و کلاه و دستکش و ...)
 • کفش مناسب پیاده‌روی
 • چراغ قوه با نور قرمز
 • خوراکی‌های قنددار (مانند بیسکویت و شکلات)
 • داروهای ضروری
 • کیسه خواب یا پتوی مسافرتی برای اقامت در چادر
 • لیوان و بشقاب و قاشق سفری
 • کرم ضد آفتاب
 • کلاه و آفتاب‌گیر


آیا از لیزر و سبز و لپ تاپ و تبلت می‌توانیم به جای اطلس آسمان استفاده کنیم؟

استفاده از لیزر سبز، نرم‌افزارهای آسمان‌نما و اپلیکیشن‌های رصدی با استفاده از لپ‌تاپ و تبلت و گوشی تلفن همراه به دلیل ایجاد نور اضافی در محیط و بر هم زدن تاریکی و آرامش بصری رصدگاه مطابق رویه معمول در اغلب ماراتن‌های مسیه و استارپارتی‌های جهان، در بخش رقابتی ماراتن مسیه ماهنامه نجوم مجاز نیست. 
در صورت عدم رعایت این بند، لوازم مربوطه از طرف برگزارکنندگان ضبط و صبح پس از برگزاری ماراتن تحویل مالک آن خواهد شد.
فقط راهنمایان ماهنامه نجوم برای آموزش شرکت‌کنندگان در بخش آموزشی می‌توانند به صورتی که نور لپ تاپ یا تبلت آرامش و تاریکی محیط را بر هم نزند به صورت محدود از این ابزارها استفاده کنند.


در طول شب برگزاری ماراتن می‌توانیم موسیقی گوش دهیم؟

مطابق رویه‌ی معمول در اغلب ماراتن‌های مسیه و استارپارتی‌های جهان، ایجاد هر صدای مصنوعی به دلیل بر هم زدن آرامش محیط ممنوع است. از این رو کسانی که مایلند در طول رصد به موسیقی گوش دهند حتماً بایستی از گوشی هدست با صدایی که فقط خودشان بشنوند استفاده کنند.
در صورت عدم رعایت این بند، لوازم مربوطه از طرف برگزارکنندگان ضبط و صبح پس از برگزاری ماراتن تحویل مالک آن خواهد شد.

تذکر مهم: به دلیل تأکید ماهنامه‌ی نجوم بر حفظ فضای فرهنگی حاکم بر برنامه، استفاده از دخانیات در هر شکلی، در ملأ عام ممنوع است. در صورت عدم رعایت این بند، از ادامه حضور فرد خاطی در برنامه جلوگیری خواهد شد.


پایان برنامه چه ساعتی است؟

ساعت 11 صبح جمعه نهم اسفند، پس از صرف صبحانه و برگزاری مراسم اختتامیه ماراتن مسیه سال 92 پایان خواهد یافت. 
شرکت‌کنندگان می‌توانند تا ساعت 12 و 30 دقیقه در محوطه کمپ یا اقامتگاه خود حضور داشته باشند.
منبع :nojum.ir
نظرات ارسالی:
 
مریم
1392/11/10   11:20:00 PM
اعتراض دارم به تاریخ برگزاری ماراتن مسیه چون با کارگاه توآن دریک تاریخ برگزار میشه این اصلا انصاف نیست. الان اصفهانیها بخاطر این ماراتن تاریخ رقابتشون رو عوض کردن و خداییش درست نیست. خواهشا یفکری کنید ما میخایم هر دو را شرکت کنیم تا بیشر تجربه کسب کنیم و قوی تر بشیم در زمینه های نجوم. یکاری بکنید برگزار کنندگان محترم.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید