تبلیغات
فراگير شدن اخترشناسى در كشوري اسلامى
ارسال در: 1384/07/30-00:00
گزارش CNN از نجوم در ايران ... مردم سعادت شهر كه در جنوب ايران واقع است، برنامه هايشان را به گونه اى تنظيم مى كنند كه در مراسم نماز جمعه شركت كنند.

گزارش CNN از نجوم در ايران ... مردم سعادت شهر كه در جنوب ايران واقع است، برنامه هايشان را به گونه اى تنظيم مى كنند كه در مراسم نماز جمعه شركت كنند.

مردم از اين طريق مى توانند از اطلاعات كامل امام جمعه شهرشان در مورد اينكه كدام ستارگان، سحابى ها و دنباله دار ها طى هفته بعد در آسمان شب ظاهر خواهد شد، آگاه شوند. مردم سعادت شهر كه در ۶۵۰ كيلومترى جنوب تهران واقع است، شيفته نجوم و ستاره شناسى اند كه خود بازتابى است از شور و هيجان اين ملت در سرتاسر كشور و اقبال افراد جديد به باشگاه هاى نجومى است كه حريصانه در جست وجوى اطلاعاتى در مورد اجرام بالاى سرشان هستند. زنان سعادت شهر حتى جواهرات خود را فروختند تا روياى اصغر كبيرى معلم علوم شهرشان را در مورد ساخت يك رصدخانه تحقق بخشند. كبيرى طى تماس تلفنى با خبرنگار رويترز مى گويد: «همه معلمان و سرايداران مدرسه بخشى هرچند ناچيز از حقوق خود را براى كمك به ساخت رصدخانه پرداخت كرده اند. اكنون اين رصدخانه اسباب غرور مردم شهرمان است.» وى در ادامه مى گويد: «نجوم علمى آسمانى است و دين اسلام هم فراگيرى آن را تشويق كرده است. بنابراين در جامعه اى كوچك و سنتى همچون سعادت شهر، مردم درست همان طور كه براى ساخت مسجد پول جمع مى كنند در فعاليت هاى ما هم مشاركت دارند.» قرآن بارها پديده هاى طبيعى و آسمانى را نقل كرده و آنها را به عنوان دليلى بر اثبات وجود خداوند ذكر مى كند. امام جمعه سعادت شهر از اين مشغله ذهنى مردم آگاه است و به آن توجه مى كند و از فرصت نماز جمعه استفاده كرده و با مردم در مورد رويدادهاى آسمانى كه در روزهاى آينده رخ خواهد داد، سخن مى گويد. كبيرى مى گويد: «مردم شهر ما اگر بدانند كه دخترانشان واقعاً شيفته نجوم هستند، به آنها اجازه مى دهند كه حتى تمام شب را بيرون از خانه سر كنند.»
به جز اينها،نشانه هاى ديگرى هم مى توان براى شيفتگى و اشتياق زائدالوصف مردم سعادت شهر به نجوم ذكر كرد: اگر پديده اى مهم پيش آيد كه بتوان فعاليت هاى رصدى انجام داد، كبيرى مسئولان شهر را مجاب مى كند كه برق شهر را قطع كنند، صرفاً براى آنكه بهتر بتوان آسمان را مشاهده كرد. بابك تفرشى ويراستار مجله اخترشناسى نجوم تاكيد مى كند كه باشگاه هاى نجوم آماتورى افراد هرچه بيشترى را جلب مى كنند و ميزان عضويت در اين باشگاه ها افرايش يافته است. هنگام گرفت ها و پرتاب شاتل، شمارگان مجله نجوم از ده هزار نسخه فراتر مى رود. برنامه تلويزيونى شبانه تفرشى بيشترين تعداد تماشاگران را در ميان برنامه هاى شبكه چهارم ايران دارد و او بعضى اوقات با دوستداران اين برنامه در خيابان هاى تهران برخورد كرده است. وى مى گويد: «تماشاگران اين برنامه مى گويند به اين دليل اين برنامه را دوست دارند كه با مسائل اجتماعى يا سياسى ارتباطى ندارد.»
سال گذشته كه مردم تهران از ديدن سياره زهره در موقعيت غيرعادى آن وحشت زده بودند و از تصور پرسه زدن يك بشقاب پرنده در بالاى سرشان در هراس بودند، با تماس هاى بسيارى كه با مجله نجوم داشتند، اعضا را به ستوه آوردند. مايك سيمونز منجم آماتور آمريكايى كه به طور مرتب به ايران سفر مى كند مى گويد اخترشناسى طنين تاريخى قدرتمندى براى ايرانيان دارد. وى مى گويد: «ايرانيان دلبستگى زيادى به گذشته خود دارند و من متوجه شده ام كه اين دلبستگى را از راه نجوم بيشتر احساس مى كنند.»
تفرشى مى گويد چنين احساس پيوستگى شديد را در ميان منجمان آماتور در رصدخانه نيشابور يكى از شهرهاى شمال شرقى ايران و زادگاه شاعر و اخترشناس نامدار ايرانى عمر خيام شاهد بود.
اما به رغم اين دلبستگى شديد به گذشته، عمده اخترشناسان ايرانى، چهره هاى متعلق به آينده هستند: متوسط سن آنها ۱۹ سال است و ۶۰ درصد آنها دخترند. تفرشى مى گويد حضور دختران و پسران جوان در برنامه هاى رصدى كه نيازمند اسكان شبانه در بيرون از منزل است يكى از مسائلى است كه ممكن است برنامه هاى باشگاه هاى نجوم را با مشكل مواجه سازد. سيمونز مى  گويد: «اغلب منجمان آمريكا ميانسال هستند و بين آنها تعداد زنان كم است.»
۳۰ نفر از دختران منجم پرشور و جوان زير گنبد نقره اى رصدخانه زعفرانيه در شمال تهران گرد آمده اند تا شاهد دهانه هاى ماه باشند. فريبا يزدانى مدير اين رصدخانه مى گويد هر هفته بيش از ۲۸۰ نفر از جوانان داوطلبانه به كلاس هاى رصدخانه مى آيند تا از درس هاى نظرى و عملى آن استفاده كنند. وى مى گويد: «اين نوجوانان بسيار مستعدند با اين همه كتاب  هاى كافى در دسترس شان نيست و بسيار مشتاقند تا نگاهى به آسمان بيكران بيندازند.»
دخترانى كه منتظرند از پشت تلسكوپ نگاهى بيندازند مرتباً همديگر را هل مى دهند و سر و صدا مى كنند. محور شوخى هاى آنان كلمه «ماه» است كه در زبان فارسى ايهام دارد و در شعر به دختران زيبا اطلاق مى شود. دخترى پس از آنكه از تلسكوپ نگاه كرد، مى گويد: «من هيچى نمى بينم، ماه كجا است؟» ديگرى متكبرانه مى گويد: «خودت ماهى» كه صداى خنده جمع فضا را پر مى كند. آرزو خانى ۱۷ ساله مى گويد كه به نجوم اعتياد پيدا كرده است: «نجوم چيزى بيش از رصدكردن صرف است. هر چقدر كه اطلاعات شما از مبانى نظرى اين رشته بيشتر باشد، كنجكاوى تان هم بيشتر تحريك مى شود.»

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید