تبلیغات
نفوذ دانشمندان به قلب یک ستاره، دقایقی قبل از مرگ
ارسال در: 1392/12/02-20:41
ستاره‌شناسان با استفاده از رصدخانه فضایی ناسا توانسته‌اند برای اولین بار در قلب یک ستاره در حال انفجار در دقایق آخر موجودیت آن نفوذ کنند.

ستاره‌شناسان با استفاده از رصدخانه فضایی ناسا توانسته‌اند برای اولین بار در قلب یک ستاره در حال انفجار در دقایق آخر موجودیت آن نفوذ کنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چنین رصدهایی یکی از اهداف اولیه ماموریت NuSTAR ناسا بوده که در ژوئن 2012 برای اندازه‌گیری تابشهای پر انرژی پرتو ایکس از ابرنواخترها به فضا پرتاب شده بود.

در حالیکه بقایای این ابرنواختر موسوم به Cassiopeia A که در فاصله 11 هزار سال نوری از زمین قرار دارد، در گذشته توسط تلسکوپهای مرئی، مادون قرمز و پرتو ایکس بسیاری به تصویر کشیده شده بود، اما NuSTAR اولین نقشه از تابشهای پر انرژی پرتو ایکس که از ماده ساخته شده در هسته این ابرنواختر، بقایای موجود را بوجود آورده، تولید کرده است.

این ماده، ایزوتوپ رادیواکتیو تیتانیوم-44 است که در هسته ستاره در زمان فروپاشی آن به شکل یک ستاره نوترونی یا سیاه‌چاله، تولید می‌شود.

این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید