تبلیغات
تعمیر موفقیت‌آمیز رایانه ایستگاه فضایی
ارسال در: 1393/02/06-07:54
دو فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت) یک رایانه کهنه را در فضای خارجی مدارگرد تعویض کردند.

دو فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت) یک رایانه کهنه را در فضای خارجی مدارگرد تعویض کردند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ریک ماستراچیو و استیون سوانسون، دو فضانورد آمریکایی حاضر در ایستگاه فضایی، این تعمیر فوری را انجام داده و طی یک ساعت، رایانه‌ها را تعویض کردند.

به گفته آنها، آزمایش رایانه جدید بخوبی پیش رفته است.

رایانه تعویض شده که یک نسخه پشتیبان مهم بود، دو هفته پیش از کار افتاد. رایانه اصلی ایستگاه بخوبی بکار خود ادامه می‌داد اما ناسا به دنبال نصب یک یدک تازه در سریعترین زمان ممکن بود. تیم کنترل تا ورود کپسول باری دراگون به همراه تجهیزات جدید به ایستگاه در روز یکشنبه (31 فروردین) صبر کرد و روز چهارشنبه این جایگزینی را با موفقیت انجام داد.

این تعویض تنها شامل سه پیچ و مهره بود که کاری بسیار ساده نسبت به ماموریتهای معمول پیاده‌روی فضایی محسوب می‌شود.

مهندسان هنوز در مورد دلیل از کار افتادن رایانه پیشین اطلاعی ندارند از این رو تیم کنترل از فضانوردان خواسته بود تا در زمان تعویض به دقت به دنبال هرگونه آسیبی که بتواند این موضوع را توضیح دهد، باشند.

کنترلگران پرواز، روز یازدهم آوریل (22 فروردین) تلاش کردند تا نرم‌افزاری را در رایانه یدک بارگذاری کنند اما فعال نشد. این امر باعث برگزاری جلسات و آزمایشاتی در زمین برای اصلاح مشکل شد. ناسا بیم داشت که در صورت از کار افتادن رایانه پایه، کل ایستگاه فضایی به مخاطره بیفتد.

این دو رایانه اصلی و پشتیبان، جهت بالهای خورشیدی و رادیاتورها را در کنار حرکت ارابه ریلی بازوی رباتیک کنترل می‌کنند.

این اولین بار است که یکی از چند دستگاه تسهیم‌کننده-غیرتسهیم‌کننده (MDM) ایستگاه فضایی در داخل و خارج از آن از کار می‌افتد.

پیاده‌روی فضایی رو چهارشنبه کوتاه و در موقعیت بود. همه پیاده‌روی‌های فضایی معمول فضانوردان آمریکایی ایستگاه فضایی از سال گذشته و با بروز اشکال در کلاه یکی از فضانوردان بحال تعلیق درآمده بود.

ناسا امیدوار است پس از بررسی رایانه از کار افتاده توسط فضانوردان در داخل ایستگاه مجددا بتواند از آن استفاده کند.

در پایان این پیاده‌روی فضایی، ماستراچیو و سوانسون تصاویر شخصی از خود در بیرون از ایستگاه تهیه کردند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید