تبلیغات
تاریک‌ترین سایه جهان
ارسال در: 1393/03/07-10:45
در این تصویر از تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر، شاهد تاریک‌ترین سحابی مشاهده‌شده تاکنون به قطر ۵۰ سال‌نوری هستید که نه‌تنها نور مرئی، که نور فروسرخ را نیز سد کرده است.
شهلا حدیدی

 این سحابی از گاز و غبار که به‌شکل لکه‌ای تاریک در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند، قرار است زایشگاه ستارگان جدیدی در مرکز کهکشان راه‌شیری باشد. دانشمندان ناسا با اندازه‌گیری سایه‌های مشاهده‌شده، قطر این سحابی را ۵۰ سال‌نوری و جرم آن‌را ۷۰هزار برابر جرم خورشید برآورد کرده‌اند.

سحابی‌های تاریک معمولا فقط در نور مرئی تیره دیده می‌شوند و می‌توان در نور فروسرخ، ساختار لایه‌های غبار و آن‌چه پشت آنها پنهان شده است را مشاهده کرد، اما این سحابی جدید به‌قدری آغشته از غبارهای میان‌ستاره‌ای است که حتی نور فروسرخ نیز در آن کاملا پراکنده شده و منطقه در نور فروسرخ نیز تیره دیده می‌شود.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این سحابی در آینده نه‌چندان دور میزبان یکی از سنگین‌ترین خوشه‌های جوان ستاره‌ای در کهکشان راه‌شیری خواهد بود. به گفته آنها این ستارگان فوق‌العاده سنگین و از رده طیفی O خواهند بود که دمای سطح آنها به بیش از ۵۰هزار کلوین می‌رسد و تنها چند ده‌هزار سال عمر خواهند کرد. این ستارگان فوق‌سنگین در آخر عمر خود طی انفجارهای ابرنواختری خیره‌کننده‌ای عناصر سنگین را به شکل گرد و غبار در فضا پراکنده کرده و به غنی‌تر شدن مواد سنگین در این منطقه از کهکشان کمک می‌کنند.

در این تصویر رنگ کاذب، رنگ آبی نشان‌دهنده نورهایی با طول‌موج ۳.۶ میکرومتر، رنگ سبز نشان‌دهنده پرتوهای ۸ میکرومتری و رنگ قرمز نشان‌دهنده پرتوهایی با طول‌موج ۲۴ میکرومتر است. نقطه نارنجی-زردرنگ درخشانی نیز که در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند مربوط به ستاره جوانی است که حرارتش، پیله غباری اطراف آن‌را روشن کرده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع :khabaronline.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید