تبلیغات
دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME
ارسال در: 1393/05/11-15:08
دومین دوره از مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME با عنوان

دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME

 

دومین دوره از مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME با عنوان "نجوم نیمه‌حرفه‌ای با تلسکوپ‌های کوچک" برگزار خواهد شد. این دوره با مشارکت انجمن نجوم آیاز، پژوهشکده ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز، سازمان فضایی ایران، المپیادهای علمی ایران آیریسک، و همکاری علمی رصدخانه و دانشگاه کونکلی ترکیه، و حمایت اتحادیه جهانی نجوم (IAU)، در نیمه دوم شهریورماه ۱۳۹۳ در تبریز برگزار می‌شود.

حامی رسانه‌ای این دوره از مدرسه تابستانی وبگاه آسمان پارس (www.parssky.com) می‌باشد.

 

اطلاعات عمومی

شهر محل برگزاری: تبریز

زمان افتتاحیه: ساعت ۱۷ بعدازظهر روز شنبه 22 شهریور

زمان اختتامیه: ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور

ظرفیت پذیرش: 30 نفر

دبیر علمی: آتیلا پرو

دبیر اجرایی: فرزام عرب‌زاده

طراح پوستر: سید محمد حسین خلیلی

دبیرخانه مدرسه تابستانی: تهران، میدان انقلاب، خیابان 12 فروردین، خیابان وحید نظری، نرسیده به اردیبهشت، شماره 105، واحد 5، تلفن 66980579، فکس 66980587 - تماس در روزهای کاری از ساعت 9 تا 16 - ایمیل: iotamiddleeast@yahoo.com و info@iota-me.com

وبگاه اختصاصی مدرسه تابستانی: www.iota-me.com/school.php

همراه داشتن لپ‌تاب الزامی است.

گواهی علمیِ دومین دورة مدرسه تابستانی از طرف دانشگاه و رصدخانه کونکلی ترکیه و IOTA/ME به کسانی تعلق می‌گیرد که در پایان دورة آموزشی، خروجی مورد نظر را ارائه کنند. این گواهی به منزلة تایید سطح علمی از طرف این دو نهاد علمی است و ارزش دیگری ندارد.

 

هزینه

هزینه برای عموم علاقمندان: ۱۸۰ هزار تومان

هزینه برای اعضاء IOTA/ME و اعضاء انجمن نجوم آیاز: ۱۶۰ هزار تومان

- توجه ۱: مبلغ دریافتی شامل حق شرکت در مدرسه تابستانی،‌ میان وعده‌ها، غذا و خوابگاه دانشجویی می‌باشد.

- توجه 2: به علت محدود بودن ظرفیت مدرسه تابستانی، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت نام کنند و هیچ‌گونه تعهدی برای ثبت نام افرادی که در روزهای آخر اقدام به ارسال فرم ثبت نام میکنند بر عهده کمیته برگزاری نیست.

 

تاریخ‌های مهم

انتشار اطلاعیه ثبت نام و پوستر: 5 امرداد

ثبت نام: 6 تا 31 امرداد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی: 1 شهریور

برگزاری مدرسه تابستانی نجوم: 22 تا 25 شهریور

* در صورت تایید هر شخص، برای واریز مبلغ و ثبت نام نهایی، با ایشان از دبیرخانه مدرسه تابستانی تماس تلفنی گرفته شده و ایمیلی نیز ارسال می‌شود.

 

مباحث دومین مدرسه تابستانی

- پروژه‌هایی در نجوم نیمه‌حرفه‌ای با تلسکوپ‌های کوچک

- بررسی و استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر

- سیارک‌شناسی؛ از مدل تا رصد

- بررسی فیزیک خورشید با تلسکوپ‌های کوچک و فضایی

- مبانی پژوهش در اخترزیست‌شناسی

- عملکرد و استفاده از تلسکوپ‌های رباتیک

- طیف‌سنجی؛ تئوری و رصد

- سیارات فراخورشیدی، پیشبینی و رصد ترانزیت آنها

- شگفتی‌های سطحی ماه برای تلسکوپ‌های کوچک

- استفاده بهینه از تلسکوپ‌های کوچک

 

مدرسان و سخنرانان

- دکتر  Volkan BAKIS (دپارتمان علوم فضایی و تکنولوژی دانشگاه Akdeniz آنتالیا ترکیه)

- Jens Hoeijmakers  (دانشگاه لیدن هلند)

- دکتر محمد جواد کلایی (عضو هیات‌علمی و رئیس بخش خورشیدی و نجوم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران)

- امیر حسن‌زاده (کارشناس ارشد اخترفیزیک، مدیر دپارتمان گرفت IOTA/ME، مدیر موسسه علمی پژوهشی نجم شمال، عضو هیات موسس انجمن پژوهشی شهاب و شهاب‌سنگ)

- آتیلا پرو (کارشناس ارشد اخترفیزیک، رئیس IOTA/ME، عضو هیات موسس انجمن پژوهشی شهاب و شهاب‌سنگ، مدیرعامل شرکت همراز آسمان)

- دکتر محمد رضا نوروزی (مشاور علمی رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران، مدرس نجوم)

- دکتر مرجان ذاکرین (PHD از موسسه ماکس پلانک آلمان در رشته فیزیک چگال، عضو هیات‌علمی دانشگاه جهرم، عضو هیات رئیسه IOTA/ME)

- حاجی محمد حسنی (کارشناس ارشد اخترفیزیک از دانشگاه تبریز، عضو پیوسته IOTA/ME)

- سارا خلفی نژاد (دانشگاه هامبورگ آلمان)

 

پرسش‌های متداول

مدرسه‌تابستانی نجوم چیست؟ در اکثر کشورها مدرسههای تابستانی نجوم جزء مهمی از آموزش‌های متمرکز به‌حساب می‌آید. باتوجه به تعطیلات تابستانی دانش‌آموزان و دانشجویان در اغلب کشورها، زمان بسیار مناسبی برای برگزاری این دوره‌ها است. مدرسه تابستانی در حوزه‌های مختلف نجوم و بیشتر برای دانشجویان علاقمند برگزار می‌شود.

چرا تصمیم به برگزاری مدرسه تابستانی در آیوتاخاورمیانه گرفته شد؟ به نظر می رسد که جامعه نجوم ایران در یک دوران گذار به تخصصی شدن فعالیت‌هایش قرار دارد. در این میان IOTA/ME‌تصمیم دارد امکانات موجود کشور را شناسایی و با رایزنی‌های مناسب، امکانات و فضای درخوری را در جهت آموزش علاقمندان به نجوم جدی‌تر و هدفمند (نجوم نیمه‌حرفه‌ای) در اختیار قرار دهد. براساس موضوع هر مدرسه تابستانی، امکان استفاده از امکانات رصدخانه‌ای و دیتاگیری‌ها در جهت کمک به نیازهای منجمان حرفه‌ای بخشی از اهداف است و در این میان پرورش نیروی انسانی علاقمند می‌تواند نقش مهمی را در این فرآیند برای جامعه نجومی کشور ایفا کند. همچنین براساس قوانین IOTA/ME، عضویت در این نهاد علمی پس از گذراندن موفق یکی از دوره‌های آموزشی (مدرسه تابستانی و یا کنفرانس سالانه) ممکن است.

چه مطالبی در مدرسه تابستانی 93 تدریس خواهد شد؟ در هر دوره از مدرسه تابستانی قسمت‌هایی تخصصی از مباحث مختلف در نجوم نیمه‌حرفه‌ای آموزش داده خواهد شد. مدرسان و سخنرانان در دومین مدرسه تابستانی بر عنوان مدرسه تابستانی، یعنی نجوم نیمه‌حرفه‌ای با تلسکوپ‌های کوچک متمرکز خواهند بود و در کنار آن سخنرانی‌های عمومی در خصوص دیگر مباحث نجوم نیز ارائه خواهد شد.

منظور از تلسکوپ‌های کوچک در عنوان مدرسه تابستانی ۹۳ چیست؟ تلسکوپ‌ها دایره‌ی بزرگی از اندازه‌ها و مدل‌های مختلف دارند؛ از تلسکوپ‌های فانتزی و بسیار کوچک تا تلسکوپ‌های عظیم رده‌ی ۸ تا ۱۱ متری و حتی بزرگتر! آنچه در مدرسه تابستانی با عنوان تلسکوپ‌های کوچک مدنظر است درواقع تلسکوپ‌هایی هستند که با استفاده از آنها، پروژه‌های اولیه‌ی علمی در نجوم نیمه‌حرفه‌ای را بتوان انجام داد. تلسکوپ‌های ۶ تا ۲۵ اینچ با استقرارهای گوناگون که در کشور ایران قابل تهیه و دسترسی هستند، با عنوان تلسکوپ‌های کوچک مشخص می‌شوند.

چه سطح علمی برای ورود به مدرسه تابستانی لازم است؟ شرکت کنندگان در مدرسه تابستانی دوره دوم، افرادی را شامل خواهد شد که اطلاعات اولیه نجوم محاسباتی را دارند ولی تاکنون فعالیت‌های جدی و پروژه محور در نجوم نداشته‌اند یا کم داشته‌اند؛ و این حداقل سطح لازم برای شرکت در این دوره خواهد بود.

پذیرش در مدرسه تابستانی به چه صورت است؟ باتوجه به محدودیت تعداد نفرات که به دلیل ایجاد کیفیت بهتر آموزشی وجود دارد کسانی که زودتر ثبت نام کنند و از نظر سطح علمی مناسب‌تر باشند در اولویت خواهند بود. داشتن حداقل ۱۸ سال سن، مدرک تحصیلی حداقل دیپلم و سطح علمی اولیه در نجوم محاسباتی، پیش شرط‌های اصلی جهت حضور در این دوره است. همزمان با ثبت‌نام علاقه‌مندان، به کسانی که پذیرش آنها مورد تایید کمیته علمی است اطلاع داده خواهد شد تا با واریز مبلغ، ثبت‌نام خود را قطعی کنند. تعدادی نیز به شکل ذخیره انتخاب خواهند شد تا در صورت انصراف پذیرفته‌شدگان اولیه، جایگزین شوند.

خروجی علمی مدرسه چیست و آیا گواهی ارائه خواهد شد؟ مباحثی که برای هر دوره از مدرسه تابستانی درنظر گرفته شده است همانطور که پیشتر گفته شد عمدتاً به صورت کارگاهی هست. این بدان معنی است که شرکت کنندگان در یک جریان علمی و عملی قرار دارند و در پایان هر دورة تابستانی، یک خروجی علمی با کمک مدرسان مدرسه تابستانی، براساس مباحث ارائه شده وجود خواهد داشت. در پایان برگزاری مدرسه تابستانی در تهران به تمامی شرکت‌کنندگان گواهی حضور ارائه خواهد شد. همچنین گواهی علمیِ دومین دورة مدرسه تابستانی از طرف دانشگاه و رصدخانه کونکلی ترکیه و IOTA/ME به کسانی تعلق می‌گیرد که در پایان دورة آموزشی، خروجی مورد نظر را ارائه کنند. این گواهی به منزلة تایید سطح علمی از طرف این دو نهاد علمی است و ارزش دیگری ندارد.

 

منبع :iota-me.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید