تبلیغات
کشف بزرگ ترین ابر گازی جهان
ارسال در: 1393/05/18-11:43
اخترشناسان رصدخانه آرسیبو ، با بهره گیری از ابر تلسکوپ ویلیام ای. گردون توده گازی به وسعت 2.6 میلیون سال نوری را کشف کردند.

دانشمندان آکادمی علمی کشور چک به تازگی توده عظیمی از گاز را کشف کردند که گستره آن به بیش از 2 میلیون سال نوری می رسد و همچون پلی چندین کشهکان را به یکدیگر متصل کرده است. این جریان گازی یک میلیون سال نوری طویل تر از ابر گازی مشابه در خوشه سنبله است، که پیش از این کشف شده بود.

 

"جریان گازی به وسعت 2.6 میلیون سال نوری که با رنگ سبز مشخص شده به همراه کهکشان های اطرافش در این تصویر مشاهده می شود. دایره سبز موجود در ابتدای سمت چپ تصویر نیز، پرتو تلسکوپ رصدخانه آرسیبو را نشان می دهد."

 رایس تیلور مسئول تیم تحقیقاتی آکادمی علمی کشور چک در این باره می گوید: کشف جدید ما را بسیار شگفت زده کرد. ما معمولا چنین جریان های گازی را در میان خوشه های کهکشانی مشاهده می کردیم، جایی که شمار زیادی کهکشان وجود دارد. اما کشف توده گازی با این وسعت آن هم خارج از خوشه های کهکشانی کاملا بی سابقه است.

 این جریان گازی که از اتم های هیدروژن تشکیل شده در فاصله 500 میلیون سال نوری از ما برای نخستین بار توسط ابر تلسکوپ ویلیام ای. گردون رصدخانه آرسیبو در کشور پورتوریکو کشف شد و منشا اصلی آن هنوز به طور قطع مشخص نشده است. یکی از فرضیات حاکی از آن است که گذر یک کهکشان بزرگ از نزدیکی کهکشان های کوچک در گذشته های دور باعث مکش این جریان گازی به خارج و امتداد آن شده است. فرضیه دیگری نیز در این باره مطرح شده که بر طبق آن کهشان بزرگی از میان مجموعه کهکشان های کوچتر عبور کرده و با آشفته ساختن فضای میان کهکشانی جریان گاز را با خود به بیرون رانده است.

نتایج این تحقیقات بزودی در ماهنامه انجمن ستاره شناسی سلطنتی به چاپ خواهد رسید.

مهرشاد مروجی

منبع :سرویس علمی آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید