تبلیغات
گزارش اولین نشست تخصصی رویت هلال ماه استان اصفهان
ارسال در: 1393/09/06-10:25
به استاد اصرار کردم که با هواپیما به اصفهان تشریف بیاورند اما استاد ، به چند دلیل ، مخالف این اقدام بودند و می خواستند با اتوبوس بیایند ، مهمترین دلیلشان صرفه جویی در بیت المال و هزینه های جاری بود و این رفتار ایشان پیام بزرگی داشت .
به استاد اصرار کردم که با هواپیما به اصفهان تشریف بیاورند اما استاد ، به چند دلیل ، مخالف این اقدام بودند و می خواستند با اتوبوس بیایند ، مهمترین دلیلشان صرفه جویی در بیت المال و هزینه های جاری بود و این رفتار ایشان پیام بزرگی داشت .
ساعت چهار و نیم صبح به قصد حرکت به سمت ترمینال کاوه از منزل اومدم بیرون ، آسمان صاف و زیبا بود و سکوت عجیبی در فضای شهر ، حاکم .
سیاره ی درخشان مشتری در سرسو و کمی آن طرفتر هلال بیست و پنج روزه ی ماه محرم در کنار ستاره ی سماک اعزل .در طول مسیر چند بار از شیشه ی اتومبیل به این زیبایی مسحور کننده در آسمان ، نگاهی و آهی .
الان وقت اذان و نماز صبح شده بود ، صدای اذان در فضای ترمینال می پیچید و من با چشمانی که به من التماس میکرد ساعتی دیگر بخوابم بر روی صندلی های انتظار ترمینال نشسته و منتظر تا یک ساعت دیگه استاد برسند . پلکهام داشت سنگین می شد که دیدم یه نفر شصت ، هفتاد ساله با ظاهری آراسته و کت و شلواری در حال صحبت با فرد دیگری هستند ، من چهره ی ایشون را نمی دیدم ، از شمای کلی ایشون حدس زدم که خودِ استادند . ناخودآگاه از جا پریدم و به سمتشان رفتم ...
استاد را در آغوش گرفتم ، مصافحه و احوالپرسی گرم و سپس حرکت به سمت مهمانسرای استانداری .از همان ابتدا ، استاد با شور و انرژی وصف ناشدنی باب صحبت را باز کردند ، در محل مهمانسرا یکی دیگر از دوستان کمیته ی راهبردی ستاد استهلال هم به جمع ما پیوستند .
ساعت 7 صبح از استاد خداحافظی کردم تا استراحتی کنند و تجدید قوا .قرار شد در صورت صلاحدید استاد ،  آقایان سلطان الکتابی و قضاوی در معیت ایشون ، تعدادی از ابنیه های تاریخی شهر اصفهان را مورد بازدید قرار دهند .
خلاصه اینکه استاد با لطافت همیشگیشان ، پیشنهادمان را قبول کردند ،از ساعت 9 تا 12 بازدید از میدان تاریخی امام ره ، مساجدامام و شیخ لطف الله ، پل خواجو و برخی دیگر از مکانها صورت پذیرفت و ساعت 12 به محل مهمانسرا که محل برگزاری اولین نشست هم بود مراجعت نمودیم . حضرت حجه الاسلام والمسلمین صالحیان مسئول شورای سیاستگذاری ائمه ی جمعه و مسئول ستاد استهلال استان هم به جمع ما پیوستند .
آقای استاد بوژمهرانی هم قرار بود به جمع ما ملحق شوند لکن حضور در جلسه ای توفیق دیدارشان را از بنده و دیگر دوستان نجومی سلب کرد. دقایقی مانده به جلسه کم کم گروهها یکی پس از دیگری وارد محل جلسه شدند ، پانزده گروه به صورت رسمی دعوت شده بودند که به غیر از یک گروه ، بقیه ی گروهها حضور داشتند . تعدادی از چهره های قدیمی نجومی و رویت هلالی استان هم آمده بودند و این نکته ی مثبتی بود که این قبیل برنامه ها با خود به ارمغان می آورد .
جلسه با قرائت قرآن مجید و سرود مقدس جمهوری اسلامی آغاز گردید .در ابتدا ، حضرت حجه الاسلام والمسلمین محمدرضا صالحیان ضمن خوش آمدگویی به استاد محمدرضا صیاد و اعضای گروههای نجومی عضو ستاد استهلال استان ، هدف و غایت تعالی در اسلام را پیشرفت در تمامی جنبه ها دانستند و با اشاره به آیات الهی و روایات ائمه ی معصومین علیهم السلام ، پیشرفت همه جانبه در علوم را نتیجه ی تلاش و مجاهدت دانستند و از رصدگران خواستند که به پیشرفتهای فعلی خود بسنده نکرده و همواره در پی رشد و صعود به قله های پیشرفت و تعالی باشند .
وی  مسئولیت رصدگران را در قبال جامعه ی علمی و دینی ، مهم برشمرده و بیان کردند : رصدگران علاوه بر کار علمی که انجام می دهند بازوی نظام و ولایت بوده و هستند و باید با تلاش و مجاهدت ، کارها را با تکیه بر علم و ایمان به نتیجه برسانند .
حاج آقا صالحیان در پایان ، فلسفه ی برگزاری این قبیل نشست ها را ، آشنایی رصدگران با آخرین معیارها ، روشهای محاسبه و پیشرفتها در زمینه ی رویت هلال ماه دانستند .
در ادامه ی این نشست ، نماهنگی مشتمل برزندگانی علمی استاد محمدرضا صیاد پخش گردید که با بیت پرمحتوا و عمیق زیر پایان یافت :
  هیچ گل از غصه ی پایان زرد ، در بهاران هیچ کوتاهی نکرد

 قصد آن دارم که در فصل بهار ، کوته آیم لیک سبز و بیقرار

حالا نوبت به سخنرانی استاد صیاد رسید ، استاد با تواضعی مثال زدنی از بنده خواستند تا از پشت میز به کنار دستگاه ویدئوپرژکتور بروند و مطلب خود را بر مبنای کلاس های درسی ارائه دهند . ایشون با گذری کوتاه بر تاریخچه ی رویت هلال ماه ، رکوردهای مطرح در جهان و کشور را تجزیه و تحلیل نمودند و پس از بررسی خطوط رویت پذیری هلال ماه ربیع الاول 1436 در کشور ، نکاتی مهم و کلیدی در رصد این هلال را به رصدگران متذکر شدند .
پس از بیانات پر انرژی استاد صیاد ، آقای عرفان احمدی از گروه رویت هلال ماه نو وابسته به مرکز نجوم ادیب اصفهان به تشریح آخرین تجربیات در خصوص الاین تلسکوپ در روز و نقش آن در موفقیت رصدگران در شکار هلال پرداختند . این موضوع که کمیته ی راهبردی برای این قبیل نشست ها ، از وجود چهره های جدید و جوان به منظور سخنرانی دعوت می کند ، از نکات مثبتی است که باید بیش از پیش تقویت گردد .
در ادامه ، آقای محمد سلطان الکتابی دبیر کمیته ی راهبردی به بیان عملکرد یک ساله ی این کمیته اعم از برگزاری چهارده جلسه رسمی ، صدور دستورالعمل اجرایی ، صدور منشور اخلاقی ، نشست های مشترک بین گروهها ، ارزیابی عملکرد گروهها و... پرداختند .
جلسه با ارائه ی توضیحاتی توسط بنده  پایان یافت و تعدادی از حاضران هم این فرصت را مغتنم شمرده و سئوالاتشان را در حوزه ی رویت هلال ماه ، از آقای صیاد پرسیدند و برخی هم با عکسهای یادگاریشان این نشست را ماندگارتر کردند .
 
 
استاد صیاد در محراب مسجد شیخ لطف الله اصفهان
 
عکس یادگاری تعدادی از شرکت کنندگان در اولین نشست تخصصی رویت هلال ماه استان اصفهان
 
 استاد صیاد در کنار پل خواجوحجه الاسلام والمسلمین صالحیان مسئول ستاد استهلال استان اصفهان
 مطلع جلسه با قرآن و سرود جمهوری اسلامی ...
 ... ...
  
 ... آقای عرفان احمدی
  
 آقای محمد سلطان الکتابی دبیر کمیته ی راهبردی اعضای کمیته ی راهبردی ستاد استهلال استان اصفهان در کنار استاد صیاد
 "عکسها از آقایان حمیدرضا احمدی ، محمد سلطان الکتابی و علی رحیمی"
در پایان از زحمات ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه ی جمعه ی استان ، استانداری اصفهان ، صدا و سیمای اصفهان، گروههای رصدی استان ، و اعضای کمیته ی راهبردی ستاد استهلال کمال تشکر و امتنان را دارم ، امیدوارم بتوانیم با همت ، همدلی و مدیریت جهادی ، بیش از پیش در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی جامعه ی رویت هلال ماه تلاش نماییم .
منبع :helalemah.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید