تبلیغات
نمای جدید از پلوتو از منظر فضاپیمای ناسا
ارسال در: 1393/11/17-13:28
فضاپیمای نیوهورایزنز تصویر جدیدی از پلوتو تهیه کرده است که این سیاره کوتوله را به همراه قمر شارون نشان می‌دهد.

فضاپیمای نیوهورایزنز تصویر جدیدی از پلوتو تهیه کرده است که این سیاره کوتوله را به همراه قمر شارون نشان می‌دهد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، فضاپیمای 700 میلیون دلاری نیوهورایزنز (New Horizons) در ژانویه 2006 به فضا پرتاب شد؛ هدف از این برنامه، بررسی سیاره کوتوله پلوتو و قمرهای آن به همراه سایر اجرام آسمانی در کمربند کویپر است.

سیاره کوتوله پلوتو در فوریه 1930 توسط «کلاید تامبا» اخترشناس آمریکایی کشف شد.

پلوتو تا سال 2006 نهمین سیاره منظومه شمسی محسوب می‌شد، اما بدلیل کشف چند سیاره در ابعاد پلوتو، این سیاره به سیاره کوتوله تبدیل شد؛ دمای هوای پلوتو منفی 225 درجه سانتیگراد است که برای یخ‌زدن نیتروژن و متان کافی است.

این فضاپیما حدود دو سوم سفر 4.6 میلیارد کیلومتری خود را در مسیر پلوتو در شرایط خواب زمستانی سپری کرد.

فضاپیمای نیوهورایزنز با استفاده از ابزار تصویرساز شناسایی دوربرد تلسکوپی (LORRI) و از فاصله 203 میلیون کیلومتری سیستم پلوتو، تصویری از این سیاره کوتوله و بزرگترین قمر آن – شارون – را تهیه کرده است؛ این تصویر بسیار درخشان‌تر و نزدیک‌تر از تصویری است که ماه ژوئیه گذشته از فاصله بسیار دورتر تهیه شده بود.

ناسا این تصویر را همزمان با سالروز تولد «کلاید تامبا»، کاشف پلوتو در چهارم فوریه (15 بهمن) منتشر کرد.

این فضاپیما مجهز به هفت ابزار علمی مختلف است که برای بررسی دقیق پلوتو و پنج قمر این سیاره کوتوله مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ مطالعه جو، نقشه‌برداری از ترکیبات سطح، اندازه‌گیری دما و بررسی ویژگی‌های زمین‌شناسی پلوتو و قمر شارون، بخشی از این مأموریت محسوب می‌شوند.

نیوهورایزنز 14 ژوئیه (23 تیر 94) در نزدیک‌ترین فاصله با پلوتو قرار خواهد گرفت.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید