تبلیغات
فضاپیمای ناسا در آستانه یک دستاورد تاریخی
ارسال در: 1393/12/12-13:15
فضاپیمای داون (Dawn) ناسا تا سه روز آینده به نزدیک‌ترین فاصله با سیاره کوتوله سرس خواهد رسید.

فضاپیمای داون (Dawn) ناسا تا سه روز آینده به نزدیک‌ترین فاصله با سیاره کوتوله سرس خواهد رسید.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، درحالیکه پلوتو معروفترین سیاره کوتوله محسوب می‌شود، اما سرس (Ceres) نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به زمین محسوب می‌شود.

طی یک قرن گذشته، سرس به عنوان بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی شناخته شده بود، اما در سال 2006 این جرم کیهانی به دلیل اندازه بزرگ آن به عنوان یک سیاره کوتوله گروه‌بندی شد.

فاصله سرس تا زمین 413 میلیون کیلومتر است که تنها 160 میلیون کیلومتر دورتر از مریخ است. این سیاره کوتوله بزرگترین جرم کیهانی در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری است.

فضاپیمای داون (Dawn)‌ ناسا با هدف بررسی ویژگی‌های منحصر بفرد سیاره کوتوله سرس سال 2007 به فضا پرتاب شد.

این فضاپیما در نهایت پس از یک سفر هشت ساله، ساعت 7:20 روز جمعه ششم مارس (15 اسفند ساعت 10:50 به وقت تهران) به نزدیک‌ترین فاصله با سرس – فاصله 40 هزار کیلومتری– خواهد رسید.

به گفته «رابرت میسی» مدیر پروژه مأموریت داون در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا، داون در یک دستاورد تاریخی، بعنوان نخسیتن فضاپیما به نزدیکی یک سیاره کوتوله خواهد رسید.

در مدت این مأموریت که تا ژوئن 2016 ادامه خواهد یافت، سطح سنگی سیاره کوتوله سرس و ویژگی‌های منحصربفرد آن شامل نقاط درخشان عجیب و دهانه‌های برخوردی کم‌عمق مورد بررسی دقیق قرار خواهند گرفت.

محققان ‌معتقدند که شباهت‌هایی بین سیاره کوتوله سرس با قمر انسلادوس سیاره زحل و قمر اروپا سیاره مشتری وجود دارند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید