تبلیغات
آمریکا در مریخمریخ نورد به حرکت در آمد!
ارسال در: 1382/10/25-00:00
مریخ نورد

مریخ نورد "اسپیریت" 12 روز پس از فرود، سرانجام امروز (پنجشنبه 25 دی 1382) از فرودگر خود جدا شد و به کمک شش چرخ، گشت زنی در سیاره سرخ را آغاز کرد.

فرمان حرکت، ساعت 11:51 پنجشنبه 25 دی 1382 (به وقت ایران) از آزمایشگاه پیشرانش جت(JPL) ناسا در پاسادنای کالیفرنیا به سمت مریخ نورد "اسپیریت" در فاصله 160 میلیون کیلومتری زمین ارسال شد.
اولین سیگنال ارسالی مریخ نورد به زمین در ساعت 13:21 دریافت شد و پس از 7 دقیقه، اولین تصویر سیاه و سفید گرفته شده توسط یکی از دوربین های عقبی روبات "اسپیریت" دریافت شد. در این تصویر، مریخ نورد در فاصله تقریبا یک متری محل اولیه فرود قرار دارد و فرودگر به همراه تشک های ضربه گیر که هنگام فرود آن بر سطح مریخ باز شده بودند به همراه رد ناشی از حرکت کاوشگر بر سطح مریخ بخوبی دیده می شود.

مریخ نورد "اسپیریت" در مجموع دارای 10 دوربین است که دو تا از آنها می توانند عكس های سه بعدی از مریخ تهيه كنند. منبع تغذیه روبات "اسپیریت" که توسط صفحات خورشیدی تامین می شود، شب ها خاموش است و روزها براي شارژ شدن مجدداً روشن مي شود. به دلیل وجود طوفان در مریخ، پس از مدتي روي صفحات خورشيدی را خاک مي پوشاند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، مریخ نورد "اسپیریت" در مدت تقریبا 3 ماه با حرکت در سطح مریخ به عکسبرداری و جمع آوری نمونه های خاک و سنگ و تحلیل شیمیایی آنها می پردازد؛ به این امید که سرانجام پاسخی نو برای این پرسش قدیمی پیدا کند: « آیا مریخ در گذشته دارای آب بوده است؟ اگر آری، آیا امکان تشکیل حیات هر چند بصورت ابتدایی در آن وجود داشته است؟ »

  عکس: ناسا / جی.پی.ال  

مریخ نورد "اسپیریت" در فاصله 1 متری محل فرود؛
فرودگر به همراه تشک های بادی ضربه گیر در بالای تصویر دیده می شود.

 

در همین رابطه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید