تبلیغات
آواز قوی زوج ستاره‌ای
ارسال در: 1391/08/22-00:19
هنگامی که‌ ستاره‌ای خورشیدمانند به اواخر عمر خود می‌رسد به علت پایان یافتن همجوشی هسته‌ای٬ لایه‌های گازی خود را به بیرون پرتاب می‌کنند و پس از مدتی  یک سحابی را پدید می‌آورد و خود نیز تبدیل به یک کوتوله‌ی سفید می‌شود.

هنگامی که‌ ستاره‌ای خورشیدمانند به اواخر عمر خود می‌رسد به علت پایان یافتن همجوشی هسته‌ای٬ لایه‌های گازی خود را به بیرون پرتاب می‌کنند و پس از مدتی یک سحابی را پدید می‌آورد و خود نیز تبدیل به یک کوتوله‌ی سفید می‌شود. اما اخیراً اخترشناشان رصدخانه‌ی جنوبی اروپا با بررسی سحابی فلمینگ متوجه شدند که این سحابی میزبان دو کوتوله‌ی سفید است.

سحابی فلمینگ یکی از زیباترین و متمایزترین سحابی‌های سیاره‌نما است زیرا جت‌های متقارنی را از خود گسیل می‌کرد که سال‌ها فکر اخترشناسان را به خود مشغول کرده بود اما آن‌ها نتوانستند سرنخی از منشاء این جت‌های نوری بیابند تا این‌که سرانجام گروهی از اخترشناسان رصدخانه‌ی جنوبی اروپا با استفاده از مدل‌سازی و رصدهایی که با مجموعه‌ی تلسکوپی VLT انجام دادند پرده از این راز شگفت‌انگیز برداشتند.

آن‌ها با استفاده از ابزارهای رصدی٬ نوری که از مرکز این سحابی گسیل می‌شد را بررسی کردند و دریافتند که سحابی فلمینگ ۱به جای یک کوتوله‌ی سفید دو کوتوله دارد که حول یک مرکز گرانش ثابت هر ۱/۲ بار به دور یکدیگر می‌چرخندند. البته اخترشناسان پیش از این ستاره‌های دوتایی را در قلب سحابی سیاره‌نما رصد کرده بودند اما حضور دو کوتوله‌ی سفید در مرکز یک سحابی‌ سیاره‌نما پدیده‌ای بسیار نادر است... ادامه مطلب

منبع: وب سایت کانوت
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید