تبلیغات
کشف نخستین شواهد از وجود آب به شکل مایع بر سطح مریخ
ارسال در: 1394/01/25-15:31
با کمک داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا، دانشمندان به شواهدی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد، آب به شکل مایع در حال حاضر در مقادیر بسیار کم بر سطح مریخ وجود دارد.

با کمک داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا، دانشمندان به شواهدی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد، آب به شکل مایع در حال حاضر در مقادیر بسیار کم بر سطح مریخ وجود دارد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان با استفاده از داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی شواهدی بدست آورده‌اند که نشان می‌دهد، زمانیکه دمای هوا در شب‌های سرد زمستانی مریخ کاهش پیدا می‌کند، مقادیر ناچیزی از آب در جو توسط لایه‌های بالایی خاک این سیاره جذب می‌شود.

این آب به شکل مایع، پس از طول خورشید و گرم‌شدن هوا، تبخیر شده و مجددا به جو باز‌می‌گردد.

بازگشت آب مایع از خاک به جو، نیازمند حضور نوع خاصی نمک است که در دمای بسیار پایین، دمای ذوب آب را کاهش داده و کمک می‌کند تا آب تبخیر شده و به جو بازگردد.

«خاویر مارتین تورس» از دانشگاه فنی لولئا سوئد و نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: برای نخستین‌بار به شواهدی دست پیدا کردیم که نشان می‌دهد، شرایط برای تشکیل آب به شکل مایع بر سطح مریخ وجود دارد؛ اما این مقادیر بسیار ناچیز بوده و برای پشتیبانی از حیات میکروبی کفایت نمی‌کنند.

در تحقیقات قبلی با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، شواهد ژئولوژیکی از وجود آب به شکل مایع در گذشته باستانی مریخ بدست آمده بود؛ مریخ‌نورد کنجکاوی نیز در تحقیقات خود در اطراف دهانه گیل، به شواهدی درخصوص جریان داشتن یک دریاچه عظیم در این منطقه در چند میلیارد سال قبل دست پیدا کرد.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Geoscience منتشر شد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید