تبلیغات
نجوم آماتوری و امید به آینده
ارسال در: 1391/04/08-09:12
نجوم آماتوری ایران طی 3 دهه ی گذشته فراز و نشیب های بسیاری داشته است. به نظر می رسد علاقه و عشق علاقه مندان بیشمارش امید به آینده ای روشن را همواره نوید می دهد.
علی ابراهیمی سراجی

نجوم آماتوری ایران طی 3 دهه ی گذشته فراز و نشیب های بسیاری داشته است. به نظر می رسد علاقه و عشق علاقه مندان بیشمارش امید به آینده ای روشن را همواره نوید می دهد.

با بررسی تاریخچه ی نجوم آماتوری در 3 دهه ی گذشته به نکات زیادی پی خواهیم برد. در دهه ی 60 هجری شمسی با توجه به جنگ و نابسامانی های مرتبط عده ای از منجمان آماتور شخصاً فعالیت می کردند و هسته های گروهی در آن زمان وجود نداشت. با ورود به دهه ی هفتاد شمسی نجوم آماتوری با مجله ی نجوم سرآغاز جدیدی داشت و رفته رفته هسته ی های کوچک نجوم شکل گرفت و وقایع مهم از جمله خورشیدگرفتگی های سال های 1374 و 1378 رونق بسیاری به رشد و شکوفایی نجوم در این دهه بخشید.
با آغاز دهه ی هشتاد شمسی انجمن نجوم ایران با تأسیس شاخه ی آماتوری عملاً سعی کرد تا این سیل عظیم علاقه مند در دهه ی گذشته راهنمائی شوند و رشد و شکوفایی نجوم در این دهه شدت گرفت. شاخه ی آماتوری برای سازماندهی و برنامه ریزی فعالیت های منجمان و ایجاد هسته های متمرکز نجوم آماتوری تأسیس شد. چندی بعد ایده های نویی به جامعه ی نجوم تزریق شد که سرآغاز شکوفایی نجوم آماتوری در دهه ی هشتاد شمسی بود. ما این شکوفایی را در قالب کارگاه های کنام، گردهمایی های منجمان آماتور، رقابت های رصدی مسیه و صوفی، باشگاه نجوم، روز نجوم و غیره شاهده بودیم. فراموش نکنیم که تولد المپیاد نجوم به نوعی هدیه ی این تلاش ها بود که در همین دهه روی داد.
هسته ی شاخه ی آماتوری از منجمان آماتور باسابقه تشکیل شده بود و با کمی نگاه به دو دهه ی هفتاد و هشتاد شمسی متوجه می شویم که وجود شاخه ی آماتوری چه تأثیرات مثبتی را در بدنه ی نجومی ایران ایجاد کرد. اکنون با ورود به دهه ی نود شمسی رفته رفته نجوم آماتوری به سمت نجوم علمی پیش می رود.
چندی پیش خبر استعفای دسته جمعی اعضای شاخه ی آماتوری انجمن نجوم ایران را شنیدم. ابتدا از شنیدن آن بسیار ناراحت شدم و کماکان هم این اتفاق را از جهاتی برای جامعه ی نجوم ایران مضر خواهد بود. پیش از آن که به آینده بپردازم لازم است نکاتی را درباره این اتفاق بیان کنم.
وقتی به اسامی امضاءکنندگان استعفا می نگریم به چه نکته ای پی می بریم؟
الف- نخبگان نجوم آماتوری که همگی راه پیشرفت و ترقی را با تلاشی مضاعف پیگیری کردند. البته عده ای از این نخبگان سال ها قبل در شاخه آماتوری فعالیت داشتند.
ب- دوستانی که همواره مورد آماج حملات عده ای بی خرد برای ایجاد یک باند نجومی بودند.
ج- دوستانی دلسوز که در زمان مدیریتشان به جای ورورد به حاشیه پردازی و درگیری سعی کردند تا با راهنمایی مردم و ترویج علم زیبای نجوم عزیزانی را به این جامعه معرفی کنند.
دوستان عزیز، متأسفانه طی این همه سال تلاش، درگیری عده ای نادان که بی شرمانه واژه ی نجوم آماتوری و ایران را به یغما بردند باعث شد تا رفته رفته از پیشرفت نجوم آماتوری جلوگیری شود. این گروه که مانند گروه های جدایی طلب در برخی از کشورهای دنیا می مانند همواره سعی داشته تیشه به ریشه ی نجوم بزنند و گروه خود را به عنوان مرجع نجوم آماتوری در ایران معرفی کنند!!! در متن استعفا نکات بسیار خاصی نهفته است که همگی حکایت از نفوذ این آقایان در انجمن نجوم ایران و ایجاد تفاهم نامه ای یکجانبه با این انجمن حکایت دارد. تفاهم نامه ای که پیش از این عیناً و بدون جابجایی یک واو توسط شاخه ی آماتوری انجمن نجوم ایران با گروه Iota-Me بسته شده بود. این حرکت از انجمن نجوم ایران بعید بود که به جای قوت بخشیدن به شاخه ی آماتوری که زیرمجموعه اش محسوب می شود آن را به راحتی تضعیف نماید و به این راحتی فریب عده ای جاه طلب را بخورد. آری دوستان، انجمن نجوم ایران نادانسته با ایجاد این تفاهم نامه علاوه بر تأیید این گروه مجهول الهویه در جامعه ی نجوم، عملاً ضرب شصتی به زیرمجموعه اش نشان داد و بی اعتباری شاخه ی آماتوری را به رخ جامعه نجوم کشید.
من خوشبختانه با ابن گروه مافیایی عجیب طی 3 سال از 1383 تا 1386 همکاری داشتم و تمام این آقایان و به خصوص مسئول این گروه آشنایی کامل دارم. جالب است این گروه در تحرک جدیدشان با جمع کردن قدیمی هایی که به خاطر خودبینی های مدیر آن جدا شدند با پیغامی از صلح و صفا، محبت و دوستی سعی در حضور بنده در این مجموعه داشتند. فریب این افراد هم به این شکل صورت گرفته که حالا که ما با انجمن نجوم ایران مرتبط شدیم شرایط فرق کره است! مسائل بسیاری در این گروه است که کماکان سعی دارم سکوت کنم. ولی این آقایان بدانند که ذره ذره حرکات ناجوانمردانه آنان را پیگیری می کنم و تمام حرکاتشان مثل روز برایم روشن است و اگر لازم باشد بایدها و نبایدهای بسیاری را با جامعه ی نجوم درمیان خواهم گذاشت.
همه من را فردی مستقل در نجوم آماتوری ایران می دانند. فردی که ارتباط بسیاری با گروه های مختلف نجوم آماتوری داشته و دارم و وابسته به هیچ جایی نبوده و نیستم و همواره دوست دارم در کنار تمام گروه ها باشم و با این عزیزان همکاری کنم. لذا شما دوستان بدانید که اگر این آقایان به جای خودبینی، تکبر و زدن پرچمی جداگانه ذره ای دلسوزی داشتند و با سایر علاقه مندان به نجوم زیر یک بیرق جمع می شدند اکنون با این همه مصیبت مواجه نمی شدیم.
شما مشاهده کنید که در قضیه برنامه آسمان شب به جای ساخت و طراحی برنامه ای دیگر در رسانه ی ملی چقدر تیشه به ریشه ی آن زدند تا برادران صفاریان پور را که سال ها با خون و دل و رنج این چراغ کورسوی علم را در رسانه روشن نگه دارند به راحتی خاموش سازند. این عزیزان بسیار متهم می شدند که دکانی دارند ولی دیدید که به راحتی دست از این برنامه کشیدند و اگر ضرورت ایجاد نمی کرد می دانم که علاقه ای هم به بازگشت نداشتند. تأسف می خورم از این که این اتفاقات را دوست گرامی بابک امین تفرشی به وضوح 5 سال قبل در یک نامه ی سرگشاده مطرح کرد و این خطرات را متذکر شد ولی گوش های ما شنوا نبود. من هم باز این خطرات را متذکر می شوم و امیدوارم که جامعه ی نجوم با ایجاد اتحاد جلوی دست درازی دشمنان را بگیرند.
عزیزان، رفته رفته پس از شکل گیری شاخه ی آماتوری تلاش ها برای سرنگونی آن توسط این نوع افراد آغاز شد. این افراد که 2 سال زودتر این گروه عجیب را تأسیس کردند همیشه ساز مخالف کوک کرده اند و کار را به جایی رسانده اند که اگر در جمع حرفه ای های نجوم حضور یابید کمتر کسی را می بینیدکه از این همه سیل مشتقاق علاقه مندان در نجوم آماتوری به نیکی یاد کند و همه را درگیر و در حال جنگ می دانند و حتی کار به جایی رسیده که بعضی ها علناً اعلام می کنند که تره هم برای آماتورها خورد نمی کنند.
این را بدانید که اگر شاخه ی آماتوری وجود نداشت تا شبکه ای از پیشرفت علمی را در جامعه ی نجوم به یکدیگر متصل سازد، نجوم ایران به صورت جزیره ای نمی شد که آزاد و رها در هر شهر و استان هسته های مختلف را با امکاناتی حداقلی به راحتی شکل دهد. مسئله ای که در روزگاری یک آرزو بود.
حال با این اوضاع و احوال بنظرم این استعفا به نفع جامعه ی نجوم آماتوری است. وقت آن رسیده تا نجوم آماتوری و نجوم حرفه ای از هم تفکیک شود. زیرا هر کدام طبع و سلیقه ی مخصوص به خود را دارد. زمانی که انجمن نجوم ایران با تأسیس شاخه ی آماتوری به فکر گرفتن زیر بال و پر نجوم آماتوری بود اکنون نجوم آماتوری با داشتن سیلی از علاقه مندان، پتانسیلی بی نظیر در اختیار دارد که برعکس نجوم حرفه ای با علاقه و اشتیاق فراوان به کسب این علم و ترویج آن مشغول اند. 
اکنون با ایجاد گروه های علم و عمل گرا که به فکر ایجاد پروژه های مرتبط با نجوم آماتوری هستند بسیاری از آماتورها تشویق شده اند تا نجوم آماتوری را فقط به شکل یک علاقه دنبال نکنند و  وقت خود را به بطالت نگذرانند. بنده به شخصه دوستان بسیاری را می شناسم که اکنون هدفمند به دنبال علم و عمل هستند.
تشکیل یک گروه مستقل نجوم آماتوری که سیاست های کلان آن توسط آماتورها پایه گذاری شود و حتی با برگزاری انتخابات، اعضای آن نماینده جامعه نجوم آماتوری باشد، دریچه ای دیگر را در ده ی 90 شمسی به روی زیبایی های آسمان شب در کشور عزیزمان باز خواهد کرد. مسئله ای که اگر مدیر آن گروه تفرقه افکن کمی به آن توجه داشت می دانست که راه حل پیشرفت، استقلال و اتحاد در نظام کاری نجوم آماتوری است نه تضعیف گروهی دیگر برای اتصال به انجمن نجوم ایران!
یک نکته ی مهم دیگر آن که عده ی ای در دیگر استان ها سعی داشته و دارند که این اتفاق ها را نوعی نزاع تهرانی ها جلوه دهند و حتی بعضاً دیده ام که در فرمایشات این عزیزان نوعی رسمیت نیز به این گروه جعلی داده شده است. عزیزان، نجوم ایران علی رغم جزیره ای بودن همگی یکپارچه است. مانند اعضای بدن که همگی مکانیسم خود را دارد و در این بین مغز مرکز فرمان آن ها محسوب می شود. شاخه ی آماتوری که عزیزان مختلفی از ایران نمایندگانی در آن بودند مغز نجوم ایران محسوب می شد و این آقایان مانند تومورهایی دائماً به آن حمله ور می شدند. الان اگر این هسته به هر عنوانی از بین برود نجوم ایران خدای ناکرده به مرگ مغزی دچار خواهد شد و آنجا است که نه تنها این همه زحمات هدر می رود دود آن به چشم ضعیف ترها خواهد رفت و امکان دست اندازی و غارت آن توسط عده ای قلیل فراهم می شود. من امیدوارم که جامعه ی نجوم ایران این قدر نسبت به این اتفاق ساکت نباشد و بدانید که ما برای پیشرفت هرچه بیشتر در نجوم آماتوری و ایجاد برنامه ها و اهداف منظم و والا در آینده به یک مغز متفکر و پویا نیازمندیم.
به امید انسجام گروهی و کماکان امید به هدایت نابخردان به راه راست
نظرات ارسالی:
 
محمد رضا
1391/09/16   7:12:00 PM
چگونه می توانم در نجوم آماتوری ثبت نام کنم

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/28   12:15:00 AM
دوست عزیز جناب مقدسی با عرض سلام و احترام خیلی ممنونم که گوشه ای از فعالیت های درآمدزایی این گروه را ذکر کردید. گروهی که مدعی است از هیچ کجا پولی دریافت نمی کند و کلاً فقیر هستند. در هر صورت امیدوارم سخنان شما کمی ذهن های ناآگاه را روشن تر سازد.

مجتبی مقدسی
1391/04/25   4:36:00 PM
جناب ابراهیمی مرا می شناسند.برای دیگران هم اینکه آماتوری شهرستانی هستم.دوره های زیادی در ماراتن ها برگزیده شده و داور رقابت نیز بوده ام.با مجله نجوم، پروژه استارپیس، دبیرخانه های رقابتهای پیشین، و متاسفانه با همان گروه نامبرده نیز همکاری داشته ام.به واسطه دوستان منجمی که در تهران و شهرستانهای زیادی دارم با بدنه ای که جناب سراجی می گویند آشنایی کامل دارم. همان رییس انحصارطلب گروه نامبرده به تازگی در شهر زاهدان حضور یافت و به اصطلاح کارشناسی کرد برای ساخت رصدخانه و 19 میلیون دستمزد شخصی و ده ها میلیون دیگر برای شرکت خود به جیب زد...این که دیگر مستند است... تمام اشخاصی که به شاخه مربوطند به نوعی الگوی من در نجوم بوده اند و کارنامه ی حداقل قابل قبولی در نجوم آماتوری دارند.. ولی آن جناب تنها عکس های یادگاری با این و آن دارد و در صحبتش هم میشود یافت که شاگردان کلاس های من (که خودم هم شاگرد بزرگان هستم) بیشتر به اصل نجوم علاقه دارند تا آن جناب.مسلما تمامی افتخار و ثمره کارگاه های ملی، رقابت های مسیه و صوفی ، گردهمایی های ملی مربوط به اکثریت منجمان صلح دوست است . که همه شان (مخصوصا رقابتهای 10 ساله مسیه) نقش اساسی در پیشرفت نجوم داشته اند...این مسئله از چشم مراکز نجومی خارج از ایران پوشیده نمانده ولی عده ای در ایران مادر زاد نابینا متولد شده اند... مسلما غیر از شاخه آماتوری گروه های دیگری مانند ، آسمان توس ، ادیب ، ثاقب ،پاسارگاد و تعدادی انجمن محلی کوچکتر دیگر هم در پیشرفت این علم دست همکاری به سزایی داشته اند.ولی در هیچ کجا نامی از گروه مذکور یافت نمی شود، به جز در تخریب ها و مشاجرات عمومی... اگر به فرض محال گروه مذبور گل و بلبل بوده و شاخه انحصار طلب، چطور دیگر گروه های پرسابقه دوشادوش شاخه حضور داشته اند ولی آنها از همکاری سر باز زده اند؟ همه اینها تجربیات تلخ من در همکاری با گروه ظالین و تجربه های آموزنده من با شاخه و امثالهم بود... در نهایت می گویم نیازی به توجیه افراد نیست، بی شک تفاوتی فاحش است میان کسی که در خواب است، با کسی که خود را به خواب زده... مجتبی مقدسی، رصدگر آماتور اعماق آسمان - زاهدان

ناظر بی خبر
1391/04/15   4:33:00 PM
سلام چرا اون افرادی که تیشه به ریشه نجوم کشور زدن رو معرفی نمی کنید که بدونیم (با مدارکی که ازش صحبت می کنید)چه کسانی هستند که بدونیم در برخورد با این افراد چگونه رفتار کنیم و البته در دام این افراد نیوفتیم؟! همین نگفتن اسم ها فکر می کنم باعث قدرتمند شدن این افراد شده و کار به این جاها رسیده! چرا فکر می کنید گفتن اسامی این افراد با مدرک باعث بی احترامی به این افراد میشه؟! این خواسته ی تمام منجم های بی خبر هستند که متاسفانه متاسفانه چوب رفتارهای اشتباه مسئولین رو می خورند و این حق ماست که بدونیم و گرنه وضعیت ما بدتر خوهد شد، همان طور که این چند ساله شده است با ارزوی شفاف سازی اتفاقات پشت پرده

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/14   1:06:00 AM
آقای خصالی در مورد معروفیتی که فرمودید یک نکته به ذهنم رسید بد ندیدم اضافه کنم. من خودم را آدم معروفی نمی دانم. دوست دارم مثل بقیه باشم. در ماراتن مسیه سال 1386 هنگام برگشتن از کاروانسرای قصربهرام با دوست گرامی آقای صفایان پور در مورد طرحی برای برنامه آسمان شب صحبت کردم. این صحبت حدود 2 ساعت به طول انجامید به طوری که تنها افراد بیدار اتوبوس، من، ایشان و آقای راننده بودیم. ایشان علی رغم خستگی کامل به حرفهایم گوش دادند و در آنجا با حضورم در این برنامه موافقت کردند. پس الحمداله نه پارتی داشتم و فقط یک بار برای همیشه درست و حسابی نشستم و طرح ارائه دادم. ایشان هم چون سبک اجرایم در سخنرانی ها را دیده بودند دلشان قرص بود که می توانم از پس کار برآیم. به هر حال به لطف ایشان توانستم دانسته های خود را به علاقه مندان منتقل کنم. آن هم فقط در چند سبک رویت هلال، گرفت ها و تقویم. ضمناً من از همان سال همکاری مستمری را با رادیو، واحد مرکزی خبر و حتی باشگاه خبرنگاران جوان آغاز کردم. پس تلاش شخصی بیشترین نقش را در موفقی تداشته اaست. ضمناً من بودن در رادیو و تلویزیون را فرصتی برای خدمت رسانی می دانم و اصلاً واژه ی معروفیت را مناسب نمی بینیم.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/14   12:50:00 AM
دوست عزیز جناب آقای خصالی با عرض سلام و احترام دوست محترم من نه از دیوار کسی بالا رفته ام و نه عضو جایی هستم. من هیچ سمتی تاکنون در شاخه آماتوری نداشته ام. فقط در صورت لطف دوستان در رقابت های رصدی، روز نجوم و بعضی از سخنرانی ها حض.ر داشتم. اصولاً آدمی هستم که دوست ندارم پشتم حرف باشد و لذا هیچ وقت ضرورتی نبینم وارد کار اجرایی نمی شوم. تا الان که وارد نشدم. ضمناً منظور شما از دو تریبون را نفهمیدم. ولی خدا را شکر که یک ریال هم از گروه و جایی بدون عرق جبین به جیبم نرفته است و الحمداله همیشه دستم خالی بوده و یک حقوق بخور و نمیر داشته ام. اگر هم باور ندارید قدم رنجه کنید بیایید ببینید. دوست عزیز کسی از اعضای شاخه آماتوری آب در هون کسی نکوبیده است. تبلیغ جایی هم نکرده است. اگر تبلیغی بوده بفرمائید ما هم بدانیم. همینجوری قطار قطار تهمت بستن ساده است. تهمت با دلیل و مدرک ثابت می شود. این طوری که عزیز دل برادر سنگ روی سنگ بند نمی شود. در مورد اتفاقات اخیر روی داده بین دو وارد کننده تلسکوپ کسی را مقصر نمی دانم. چون مشکلاتی هست که صرفاً محدود به خودشان است. قضیه مثل بازیکن فوتبالی می ماند که پول میلیونی می گیرد و حرصش را ما بخواهیم بزنیم. دوست عزیز، اگر شاخه آماتوری برایش منفعت مالی داشت، خواه مستقیم خواه حتی پورسانت مطمئن باشید شما یک انحصارگرایی کلی می دیدید. دوستان زیادی از این جمع قبلاً استعفا دادند. از جمله دکتر نوروزی و آقای ناظمی. خوب این عزیزان اگر برایشان سود مالی داشت پس چرا کنار رفتند؟ متأسفانه شما در عرایضتان به همه تهمت زدید و وقتی من می دانم هنوز در مورد من چیزی نمی دانید و فکر می کنید ثروتی هنگفت دارم پس مطمئنم در مورد بقیه نیز قضاوتی اشتباه دارید.

قبلي
1391/04/13   7:37:00 PM
جناب مدير من نوشته بودم حق عضويت سالانه اي كه ما امسال فروردين به شاخه آماتوري پرداخت كرديم چه ميشود؟اين حرف بدي بود كه اينجا نمايش نداديد؟جواب ما را چه كسي ميدهد؟پولهاي ما كجاست؟ميخواهيد رسيدشو اسكن كنم و بفرستم؟

مدیر
1391/04/13   4:55:00 PM
سلام با توجه به کامنت های زیادی که برای این نوشته ارسال میشود از نویسندگان این کامنتها خواهشمندیم لحن نوشتار خود را به گونه ای ننویسند که امکان انتشار کامل آن وجود نداشته باشد. حفظ حرمت افراد و حتی المقدور نیاوردن اسم شخصی که امکان دفاع مستقیم را در اینجا ندارد از شروط اصلی تایید یا رد نوشته است. حالا ممکن است متهم به سانسور شویم ولی از نویسندگان تقاضای حفظ حرمت افراد را داریم. با تشکر آسمان پارس

بیان آزاد
1391/04/13   4:50:00 PM
خيلي جالبه يعني رياست انجمن نجوم هيچي نمي داند ولي شما همه چيز مي دانيد(آقاي ابراهيمي + ودوستاني كه كامنت گذاشتند)آقاي ابراهيمي و ساير دوستان اين را بدانيد اگر اين موسسه اي كه شما مي فرماييد پولي به جيب زده باشد حداقل امروز بايد يك دفتر براي خودش مي داشت اما مراكز نجومي ديگري كه اسم تجاري دارند يكي دوتا دفتر دارند يا ببينيد خدا وكيلي اون گروه مافيايي اون قدر ظالمه كه مي ياد تو پايين شهر شرق غرب تهران برنامه برگزار ميكنه ولي شاخه مظلوم بالا شهرو ول نمي كنه اقاي ابراهيمي خوبه كه آقاي ................ هم اينجا هستند و در............ شما با چه عنواني مي نوشتيد؟سمتتان چه بود؟يعني آن موقع كه نزديك بوديد هيچي نمي گفتيد ولي حالا بعد از 5 سال لب به سخن گشوده ايد آيا سكوت آن روزتان معني ديگري نداشت و سخنان امروزتانداستان ديگر؟ از ....... خيلي شما ياد مي كنيد ميشه سوال كنم ايشون الان كجا هستند؟يا ............... ............ وقتي ........... را از ايشان گرفتند مراسم خداحافظي در باشگاه نجوم تهران اجرا كردند و وقتي دوباره اين مسوليت سنگين به ايشان سپرده شد جشن گرفتند.در زمان ايشان چند چهره به نجوم معرفي شد و در زمان همكار ايشان چند چهره؟ من كاري با اون گروه مافيايي كه دوسال قبل از شاخه طبق فرمايشات شما تاسيس شده ندارم چون فكر مي كنم كسي كه دوسال زودتر تاسيس شده باشه نمي تونه حق كسي رو بخوره ولي در مورد نام عزيز كشورم كه در انتها اين نام اين گروه هست اين فكر رو ميكنم به جا و شايسته هست چون اگه رزومه كاري اين گروه را بخوانيد متوجه مي شويد كه كداميك بيشتر به درد ايران خورده است! و دز پايان مگر در اساسنامه انجمن نجوم ايران نوشته نشده است كه موسسه اي غير انتفاعي پس چرا نمي گوييد شاخه آماتوري موسسه انجمن نجوم ايران؟ و جملاتم را با اين داستان تمام مي كنم كه زماني كه خبر شهادت مولا در محراب نماز به شام رسيد مردم شام گفتند مگر علي نماز هم مي خواند؟اميدوارم نه شامي باشيم نه كوفه اي.

عمادالدین خصالی
1391/04/13   4:30:00 PM
با سلام خدمت دوست عزیز آقای سراجی المحد لله که من در تهران نیستم و شاهد هرج ومرجهای جاری در آن حوزه نیستم شما می توانید به مجله اخیر ..........مراجعه کنید ببینید انحصار گرایان چگونه......... که به دست گروهی به غیر از خودشان افتاده بود تخریب می کنند و می گویند فقط آقای.............. ودارودسته اش. ......... ,............ تریبون یکعده خاص است معتقد هستند در ایران همه بی سواد کودن عقب افتاده هستند وفقط شما مغز دارید ونخبه هستید تاکی انحصار گرایی در ضمن مگر آن شرکت کذایی از تریبون بیت المال ............ و .......... عام المنفعه نجوم و حضرات آقایان شاخه آماتوری تبلیغ .......... خود را نمی کند حالا شما پولی به جیبت نرفته سایرین که رفته و در ضمن مگر همین معروفیت شما در سایه همین دو تریبون نبوده که سودهای زیادی را متوجه شما کرده است انحصارگرایی بیش از حد شاخه آماتوری که متاسفانه شما هم جزو آن هستید دیگر سخنی را برای شما نگذاشته بکذارید سایرین در باره شما قضاوت کنند شما که خود در گود هستید ودر مضان اتهام من هم مثل بقیه عوام الناس به قول شما بی سواد دارم گود شما وبازیهایتان را نگاه می کنم مگر شما در ............ کار نمی کردی مگر.......... شما در آنجا مسسول نیست آقای............ هم که دم از اتحاد می زنند خود علم دار اختلاف در ............... در ایران هستند و انحصاری در مساله ...............به وجود آورده اند که هیچ صاحب نظری جرات نزدیک شدن به تیم را ندارد تمام سفر های خارج و شرکت در کنفرانسهای بین المللی برای یک عده خاص است و ............... با تحمل سختیهای فراوان فقط پس از گذشت چندین ماه مبالغی در حدود 70 هزار تومان دریافت می کنند در صورتی که آقایان رقم هایی با لایی را در عوض کارهای ناچیز دریافت می دارند این است عدالت محوری شما کار از ریشه خراب است و بنا از بنیان

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/12   1:04:00 PM
جناب آقای خصالی با عرض سلام و احترام به نظر می رسد که دل پری دارید ولی دوست عزیز بایستی کلاه خود را قاضی کنیم. مطمئن باشید اگر در شاخه آماتوری منفعت مالی وجود داشت پس اعضای آن مطمئن باشید به هیچ وجهه استعفای دسته جمعی نمی دادند. برعکس آن گروه که 12 سال است مدیرش ثابت است در صورتی که همین انجمن نجوم ایران و حتی شاخه مدیرانش عوض شده اند. هر جایی حتی شاخه ی آماتوری هم ضعف دارد ولی نمی توانیم بدون دلیل و مدرک و از سر شنیده ها تهمت بزنیم که رانت خواری است و پول ها چپاول می شود. راستش پولی در میان نبوده که چپاول شود. هر کسی کار خود را می کند. هر که می تواند در نجوم سرمایه وارد می کند و تجارت می کند. این اصول تجارت است. که البته این تجارت بایستی با حفظ اصول ارشی و اخلاقی باشد. نباید زحمات دوستانی که خالصانه کار کردند را زیر سوال ببریم. مطمئن باشید که اگر پول و بودجه ای هم در حد ناچز می رسیده صرف برناهه های نجوم می شد. اگر من به این گروه فوق الذکر اشاره کردم بایستی بدانید که آنان جاه طلب هستند و از جهل مردم به نفع خود سوء استفاده می کنند. متأسفانه کسی این وسط یقه ی انجمن نجوم ایران را نمی گیرد. محلی که کلی آدم با ادعای نجوم حرفه ای دور هم جمع شده اند. الان وقتی به آنها بگوییم برای نجوم آماتوری چه کرده اید در پاسخ شما می گویند ما شاخه را برای همین کار تأسیس کردیم. ولی وقتی از آن حمایتی نمی کنند برای چه باید اعضای شاخه را متهم کنیم؟ چرا انجمن نجوم ایران نباید متهم شوند؟ اوضاع مالی انجمن نجوم ایران به دلیل بودجه های بسیار پایین آن قدر خراب است که مطمئن باشید اگر در شاخه ی آماتوری پول پارو می شد و به جیبشان نمی رفت خودشان زودتر از اینها دوستان را برکنار می کردند. شاخه ی آماتوری از اسمش معلوم بود. هویتی مستقل نداشت. وقتی انجمن های مستقل آماتوری در شهرهای دیگر به وجود آمدند دیگر نقش شاخه آماتوری در این بین کمرنگتر می شد. چون دست این عزیزان از هر نظر بسته بود. دیگر کار به جایی رسیده بود که شما می بینید حتی آن برنامه های کرسوی امید هم برگزار نمی شد.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/12   12:12:00 PM
جناب آقای رحمانی با عرض سلام و احترام امیدوارم تا به یاری خدا و تلاش دوستان در جامعه نجوم آماتوری ایران هرچه سریعتر گروه و تشکلی جدید شکل بگیرد تا دغدغه های همه ی ما از جمله شما دوستان که اعضای شاخه ی آماتوری بوده اید مرتفع گردد.

عمادالدین خصالی
1391/04/12   12:08:00 PM
با سلام شاخه نجوم آماتوری بداند گرچه همه صالح و انشا الله خارج از انحصار گرایی هم بوده و با شند باید بدانند که بودند شرکتهایی که چون علف هرز از آنها سو استفاده می کردند و انحصار گرایی به نام آنها تبلیغ به نام آنها تخریب حریف تجاری به نام آنها انجام داده اند وشما به منزله آش نخورده ودهن سوخته هستید شاید از همه چیز مبری باشید ولی بدانید کسانی با استفاده از نام شما برای خود وشرکت خود تشخص تراشیدند وخود را در کل ایران به صورت شرکت انحصاری وابسته به شما مطرح کردند وشاید خیلی از اعضای این شاخه هم به خاطر مشکل مالی در خدمت این شرکت درامدند واقعیت را قبول کنید که از شاخه آماتوری واسم انجمن نجوم سو استفاده شده ودر جهت جریاناتی خاص بهره برداری شده وشاید امثال ....... یا ....... بی بهره بوده واستعمار شده باشند ولی به علت عدم مدیریت صحیح وپارتی بازی علمی سوءاستفاده صورت گرفته و در تشکلهای بعدی هم جریان دارد چهره های پشت پرده و مظلوم نما

عمادالدین خصالی
1391/04/12   11:48:00 AM
با سلام خدمت دوستان مساله انحصار گرایی مساله مهمی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران خود می داند که انحصار گراست و روی گردانی از آن مثل فرو کردن سر در برف است شاخه اماتوری انجمن نجوم پس تا به حال کدامین برنامه مهم نجومی در کشور را هدایت کرده است کدامین فعالیت ترویجی مهم را داشته کدامین جلسه برای هماهنگی گروه های نجومی را داشته از مشهد چه نظارتی بر سایر شهرستانها دارد شاخه آماتوری که فقط گروه ... مشهد و ... تهران نیست عزیزان از لاک خود بیرون بیایید و واقعیت نگر باشید در خود مشهد خیلی از جریانهای آماتوری به خاطر انحصار طلبی ..... نمی توانند قد راست کنند تبانیهایی که ...... با ....... برای گرفتن پروژه های نجومی داشته وتخریب سایر گروههایی که در ....... نبودندهمان سیرتی که در تهران از سوی ............. دنبال می شد سرکوبی گروه های آماتوری که متد گروه های ....... در تهران واخیرا تحت تاثیر آن........ در مشهد است در کنار این مافیا آقای ع............ نامی هم برای اینکه از قافله عقب نماند باشگردی شرکتی را به نام موسسسه انجمن .........از روی رانت خواری به ثبت رسانده وخود را رییس انجمن......... می نامد مثل اینکه من شرکتی را به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت کنم خودم بشوم رییس جمهوری اسلامی ایران چه کسی من را منسوب کردهخودم تا کی تا پایان عمر شریفم حال در برابر هر انتقادی هم موضع می گیرم با هر شخصیتی عکس می اندازم 150 هزار تومان از کسانی که مرا به رسمیت بشناسند به عنوان انجمن .........می گیرم دفتر ودستک دارم اخیرا هم با بزرگان نجوم به تفاهم رسیدم یک رییس مادام العمر برای یک انجمن (واقعا خنده دار است) آقای سراجی همه ما در ریشه کن کردن نجوم به یک سهم مقصریم وقتی کسانی چون استاد صیادو امثال وی از تشکیل انجمن سر باز میزند شب پره ها وارد میدان می شوند همه به نحوی ضربه می زنیم و این به علت عدم مدیریت علمی ،بی سوادی ژورنالیسم محوری و شیادی های اقتصادی و ندادن تریبون به سایر گروه ها وخود محوری ودور زدنها ونارو زدنها

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/12   10:48:00 AM
جناب آقای بوژمهرانی با عرض سلام و احترام از این که اشاره به زمان داشتید منونم تا سوء تفاهمات برطرف گردد. ضمناً اگر دانسته مسائل فوق را مرقوم فرمودید که چیزی جز عرض تأسف نخواهم داشت. ما کمی باید چشمان خود را بر روی حقایقی باز کنیم که تاکنون ندیده ایم. خواهشمندم فریب دعوت با عزت و شوکت اینان را در همایش ها و نکوداشت ها و غیره نبینید. اگر شما در متن با اینان همکاری داشتید متوجه مسائل بسیاری می شدید. به واقع نمیدانم دفاع از اینان چه نفع و سودی برای شما دارد. اگر من راه ناصواب را در این آقایان دیدم به علت چشیدن آنان از نزدیک بوده است و خوشحالم که این اتفاق روی داد و ظاهرسازی اینان هم مانند روز برایم روشن است. جسارت نباشد ولی به نظر من هر که دانسته با این گروه فریب کار همکاری داشته و یا آنها را مقبول بدارد به نظرم عقاید و افکارش به مسئول این گروه نزدیک است و او ناخودآگاه با تعریف و تمجید از آنان (به اصطلاح خودمانی احساس نمک گیر شدن) به بذرپاشی از حلاوت آنان مشغول خواهد شد. مسئله ای که این آقایان خوب می دانند. یعنی هدفشان همین است که به اصطلاح حاکم دلها باشند تا مقصودهای ناصوابشان را به پیش ببرند. یک زمانی همه معتقد بودید که دوست گرامی آقای امین تفرشی اشتباه می کند و حتماً با این گروه ظاهرساز دشمنی دارد. الان از کسی حرف می شنوید که درون این گروه مشغول به کار بوده است و حاضرم به تمام داشته هایم قسم بخورم که راه این آقایان برای جامعه ی نجوم بسیار خطرناک است. حال می خواهید در خواب خرگوشی باشید و یا چشم باز کنید بر عهده شما عزیزان است. بنده 5 سال سکوت کردم و حرفی نزدم تا سوء تفاهمی نشود که او با این گروه به هم زده و می خواهد عقده بگشاید. ولی الان می بینیم که سکوت فایده ای ندارد و باید بر ظلمی که این آقایان طی یک دهه به جامعه نجوم وارد سازند از بین برود. ظلمی که همیشه جلوی اتحاد و یکپارچگی را در جامعه نجوم گرفت است.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/12   10:25:00 AM
جناب آقای دهکردی با عرض سلام و احترام خیلی ممنونم که دغدغه های خود را نوشتید. امیدوارم به کمک شما دوستان دلسوز بتوانیم جامعه ی نجوم آماتوری پویایی داشته باشیم. اگر شرایط نامساعدع به نظر می رسد باید ما دست به دست هم داده و تلاش کنیم تا با حفظ انسجام و اتحاد جلوی دست اندازی عده ای معدود را بگیریم تا بتوانیم آینده ای روشن را برای پیشرفت مهیا سازیم.

میلاد جلالی
1391/04/12   10:19:00 AM
سلام آقای ابراهیمی.این گردهمایی کرمان که 22 تیر برگزار میشه و شما هم ارایه دارید از طرف کدوم ارگانه؟

احمد رحمانی
1391/04/12   10:11:00 AM
سلام خدمت همگی.الان وضعیت نجوم آماتوری کشور بالاخره چی میشه؟ما گزارش کارامونو به کی بدیم؟هماهنگی برنامه ها با کجاست؟آیا دیگه گردهمایی منجمان آماتور مثل سال 85 نیشابور و برنامه های کنام برگزار نمیشه؟تکلیف حق عضویتی که ما به شاخه امسال پرداخت کردیم چی میشه؟

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/12   9:46:00 AM
دوست عزیز جناب آقای جلالی با عرض سلام و احترام می دانم که شما دوستان و بسیاری از عزیزان در ماجراهایی آسیب هایی را متحمل شدید. آن چه که مهم است جداکردن خودمان از این مشکلات و امید به چارچوب سازی موفق در آینده است. مشکلات نجوم هرچه باشد به دست توانای شما عزیزان و دلسوزان قابل حل است و امیدوارم جامعه ی نجوم آماتوری بتواند در آینده ای نزدیک از تجارب ارزشمند شما بزرگواران سود ببرد. امیدوارم در تحصیلات آکادمیک وفق و موید باشید. به شخصه خوشحال میشوم که با دوستان بزرگوار و بادانشی همچون شما همکاری داشته باشم و از تجارب شما عزیزان بهره ببرم.

علیرضا بوژمهرانی
1391/04/12   8:05:00 AM
با سلام مجدد. فقط میخوام یه توضیح کوتاه بدم که سوء تفاهم نشه. مشکلاتی که بنده در مورد انحصار و رانت و سودجویی مطرح کردم مربوط به دهه 70 میشه و ارتباطی به اعضای محترم کنونی شاخه آماتوری نداشته و نداره. جناب آقای ابراهیمی ؛ مطالبی که عرض شد کاملا" دانسته بود. از فرد دقیقی همچون جنابعالی بعید است که به این راحتی به هر منتقدی پاسخی تند و بعضا" خارج از عرف دهید. اگر حتی نظر منتقدان سست و نادرست باشد ، بیان متین و آرام شما بهتر میتواند در ذهن و فکر منتقدان نفوذ کند. برای درک بهتر موضوعات و اتخاذ بهترین راهکارها ، ایجاد فضای گفتگوی محترمانه لازم و ضروری است. با احترام مجدد

محمد امیرخانی دهکردی
1391/04/05   4:08:00 PM
به نام خدا درود از نظرات خوب همه دوستان در این رابطه تشکر می کنم و به وِیژه از اعضای خوب شاخه آماتوری تشکر می کنم و خسته نباشید می گویم چراکه برای من مثل روز روشن است که این استعفا دادن برای هرکس که بد بود برای خود اعضای شاخه خوب بود چرا که کوله باری از زحمت و رنج و وقتی را که صرف شاخه می کردند را زمین گذاشته اند. اما شرح داستان: شرح اینکه نمی دانم چه بگویم و از کجا بگویم. در جلسه ای که در آبان ماه شاخه آماتوری ترتیب داد قرار بود که هرکس نظراتش را بنویسد و نظرات به صورت مکتوب خوانده شود. از شانس خوب یا بد اولین نظر مربوط به من بود که در 5 بند تقدیم آقای مطیعی عزیز کردم. در بند اول برای آنکه منظورم را شفاف تر بیان کنم استدلالی را مطرح کردم که نتیجه آن می شد اینکه "شاخه آماتوری مسئول سیاست گذاری برنامه های منجمان آماتور است" حتما آقای سراجی به یاد دارند که وقتی بحث به اینجا رسیده شد تقریبا جلسه از روال طبیعی - که قرار بود نظرات به ترتیب خوانده شود- خارج شد و عده ای اصلا بر سر این موضوع بحث می کردند که چه کسی (خطاب به اعضای شاخه) چه کسی شما را آنجا نشانده!!!! و عده دیگری می گفتند که ما خودمان انجمن داریم و خودمان تصمیم می گیریم که چه کار کنیم و نیازی به کسی نداریم. دوستان حالا من نمی دانم این بحث ها برای چیست. آن موقع که شاخه بر سر کار بود. عده ای ساده ترین برنامه ها (مانند روز نجوم) را نیز در روز دیگری برگزار می کردند و اتحاد نجومی ها را خراب می کردند. حالا به هر دلیلی شاخه کنار رفته است. و گروه دیگری مدعی است که جای آنها را گرفته. یعنی شما فکر می کنید این گروه جدید قرار است جمع نجومی ها را بر هم بزند. واقعا تا قبل از این نجومی ها یک جمع واقعی بودند که حالا این گروه آنها را بر هم بزند!!!!؟؟؟؟؟ اگر ما جمع باشیم کسی نمی تواند ما را بر هم بزند . اگر هم مانند گذشته (آن زمانی که شاخه بر سر کار بود) هر کس ساز خود را بزند و برای ساده ترین برنامه ها هم (مانند روز نجوم) جدل داشته باشیم پس برای چی وقت عده ای را بگیریم تا برای ما برنامه ریزی کنند و ما کار خود را بکنیم؟؟؟؟ من فکر می کنم زمان همه چیز را درست می کند. کمی صبر کنید و عجولانه تا مهر استعفا خشک نشده است دست به قلم نشوید. زمان همه چیز را درست می کند. شاید این عبرتی برای جامعه نجوم آماتوری ایران باشد که بی برنامه و خود رای جلو می رفت. در پایان دو نکته را تاکید می کنم: اول اینکه :من این گروه جدید را اصلا نمی شناسم و دوست دارم در گذر زمان برنامه ها و فعالیت های آنها را نیز ببینم دوم اینکه: از همه اعضای شاخه آماتوری کمال تشکر را می کنم که در همه این مدت تمام تلاششان را برای جامعه نجوم آماتوری انجام دادند و عنوان می کنم من هنوز هم امضا کنندگان زیر نامه استعفا را سیاست گذران نجوم آماتوری کشور می دانم و منتظر فعالیت هاو برنامه ها و پیشنهاد های آنها از طریق سایت شاخه آماتوری هستم پایدار باشید یا علی

میلاد جلالی
1391/04/11   8:42:00 AM
با سلام خدمت آقای ابراهیمی.من در گردهمایی گروه های نجومی در آبان ماه در تهران اگه یادتون باشه کلی با شما صحبت کردم(همونی بودم که واسه ادامه تحصیل قرار بود برم هند)حرفهای شما رو کاملا درک میکنم.به دوستان بگم اولین رقابت صوفی که برگزار شد در استان سمنان بود.خدا شاهده بعضی از اسپانسر ها هنوز پول اون رقابتو پرداخت نکردند!!!ما هم در استان سمنان همین مسایلو داریم.به علت سودجویی یک عده چه بلا هایی که بر سر نجوم آماتوری کشورمون اومده.آقای سراجی من توی این چند سال به این نتیجه رسیدم که واقعا فقط باید واسه دل خودم کار کنم.خدا میدونه در استان سمنان سر همین مساله نجوم چه تهمت هایی که به ما زدندو گفتند پول به جیب زدیم!میسپرمشون به خدا.ولی به نظر من باید چند مدت فعالیت ها رو به اون گروه واگذار کرد تا بی کفایتیشون و سودجوییشون واسه همه معلوم شه.یا حق

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/10   8:51:00 PM
جناب آقای رحیمی با عرض سلام و احترام من هم از زحمات شما و سایر دوستان در شاخه ی آماتوری انجمن نجوم ایران که بدون هیچ چشمداشتی سال ها صادقانه فعالیت کردید بسیار ممنون و متشکرم. امیدوارم به یاری خدای متعال باز هم بتوانیم از تجارب ارزنده شما عزیزان بهرمند شویم.

کامی
1391/04/10   3:57:00 PM
مشکل اینجا پیش می آید که این گروه ادعای ملی داره گروهی که سازوکار تجاری داره رصد خانه میفروشه تلسکوپ میفروشه و هزار کار تجاری زیر عنوان نجوم میکنه ,و تشکیل شده کلا از دو سه نفر آدم که هیچ فعال نجوم آماتوری در آن وجود نداره میشه انجمن نجوم آماتوری ایران ! شما اگه جای من باشید چه کار میکنین اگه بفهمین انجمنی با عنوانی خاص محل پول چاپ کردن شده !! فرض بگیرد هر جای دیگری که یک فعالیت تجاری میکنه چنین ادعایی داشته باشه شما دوست گرامی باورتون میشود همه کارهایشان در جهت ترویج نجوم و علم باشد !نگاهی به سایت Iaas.ir بکنین این دوستان چه کارها که نکرده اند و با حامیانی انگشت شمار مثل شما کاسه مطلوم نمایی در خانه انجمن نجوم برده اند و قاپ اینا رو ...! چنان دزدیدند که اینطور از آنها حمایت شده. نه از این طرف دفاع کنین نه آن طرف را بکوبید!! وسلام

منجم
1391/04/10   2:00:00 PM
با سلام ممنون از نظرات همه دوستان چند نكته را لازم دانستم عرض كنم. استفاده از اسم مستعار دليل دارد و آن اينكه در اين فضاي ناآرام و نظر به شناخت از بعضي از منجمان آماتور باسابقه كشور، به نفع گروه نجومي كه در يكي از شهرهاي كشور عزيزمان فعاليت مي كند مي باشد كه گويا آقاي ابراهيمي آن را به عدم جرأت تعبير كرده اند! و بدينوسيله خواسته اند كه به اين مطالب كه عين واقعيت مي باشد پاسخي ندهند! البته در مطالب عنوان شده پاسخي از آقاي ابراهيمي مطالبه نشده و فقط هدف، ذكر برخي واقعيت ها بوده كه آن هم در جهت كمك به پيشرفت نجوم آماتوري در ايران مي باشد،‌ بنابراين عدم پاسخ ايشان اهميت چنداني ندارد. مطلب ديگر اينكه آقاي سراجي چرا فكر مي كنند كه فقط و فقط شاخه باعث پيشرفت نجوم در ايران شده اند؟! يعني ديگر گروه هاي نجومي ايران از جمله آن گروه به قول خودشان مجهلول الهويه از بدو تأسيسشان تاكنون هيچ نقشي در پيشرفت نجوم در ايران نداشته اند؟!!!! اگر اينگونه هست كه نهايت بي انصافي است و اگر اين چنين نيست خوب شايسته هست كه خدمات آن گروه و ديگر تشكلهاي نجومي كشور در جهت پيشرفت نجوم ايران ذكر گردد و اينكه نقاط قوت شاخه را ديد و نقاط منفي اش را بيان نكرد و از ديگر گروه هاي نجومي، نقاط منفي اشان را نام برد به نفع جامعه نجومي كشور نيست. به هر حال هم شاخه خدمات زيادي انجام داده و هم ديگر گروه ها، و اگر شاخه هنوز هم در بطن انجمن نجوم ايران مي بود مي توانست خدمات بيشتري به جامعه نجوم ايران مانند ديگر تشكلها ارائه نمايد. اميد به اينكه همه و همه دست از اين جدال ها بردارند و به صورت يكپارچه در جامعه نجوم آماتوري ايران فعاليت كنند.

محمد رحیمی
1391/04/10   12:11:00 PM
با سلام و سپاس از آقای سراجی برای نوشتاری که منتشر کردند و تشکر از دوستان گرامی که با نام و بی نام وضعیت نجوم و حال امروز شاخه آماتوری را نقد کرده از عملکرد آن دفاع و گاهی هم نقدی به ما زدند. با کمال افتخار چند سالی را در کنار دوستان گرامیم در شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران هر جا توانستم کمکی کردم و هر جا نتواستم ایده ای دادم. نه تنها بنده بلکه همه این دوستان و دوستان قبلی که در شاخه بودند همه به قصد کمک و یاری به نجوم آستین ها را بالا زدند. بسیاری از ما نه تنها نفعی نبردیم و رانتی نخوردیم بلکه از زمان وقت اعتبار و عابرو و حتی سرمایه خود برای بقای آن و حفظ آن کمترین هایی که به چشم خیلی ها نمی آید کوشیدیم. البته اینها همه از روی وظیفه بود و منتی نداریم. اگر بخواهیم منصفانه محاسبه کنیم حضور هر فرد با هر جایگاه در شاخهآماتوری یا در جایگاهی که قرار باشد سیاستگذاری و کار فکری شود فقط ضرر است و نه اعتباری می افزاید و نه مالی نصیب میکند. برای بنده که ضرر بسیار بود! از برگزاری برنامه های رصدی بگیرید تا کارگاه ها تا تامین 8 ساله همه هزینه های سایت شاخه و حضور در جلسات ماهانه و چند ماهانه ! دوستان بدانند همه هزینه ها گردن خود ما بوده . فرضا اگر بودجه ای ورود پیدا میکرده از کانال انجمن نجوم بوده و خرج هر ریال آن به عهده انجمن نجوم بوده و شاخه فقط ناظر این دریافت ها و پرداخت ها بود. ما هیچ بودجه ای و هیچ کمکی و هیچ پولی ندیدیم که به جیب کسی یا جریانی برود! حتی پروژه ای نبود که فرضا بگوییم این پروژه وارد شاخه شده و ما باید به یکی از شرکت هایی که رابطی در شاخه دارد ارجاع دهیم. این ظلم به اعضا شاخه است که بگوییم از این میان توشه ای برداشته اند. اما نقد هایی بی شک به انجمن نجوم و به شاخه آماتوری وارد است که باید منصانه وبدون هیچ چشمداشتی بیان شود. و راهی که باید برای آینده نجوم با همفکری همه جریان ها و تفکرات و سلایق پیدا شود که این غافله به سرمنزل مقصود رصد. از همه دوستان که نظری داده اند سپاسگذارم.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/10   12:05:00 PM
جناب آقای کریمی با عرض سلام و احترام این قدر بدبین نباشید. قرار نیست به کسی چیزی بدهند. همه ی ما باید دلسوز شرایط باشیم. عزیز هرچه بی تفاوت تر باشیم اوضاع بدتر از قبل خواهد شد. الان وقت هزاران علاقه مد به نجوم صرف کارهای بیهوده می شود. رصد و پای آتش و یک عکس دورقطبی که نشد کار. پس بایستی پایه جدیدی ایجاد کرد که نجوم ما تا ثریا کج نرود.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/10   11:59:00 AM
جناب آقای بوژمهرانی با عرض سلام و احترام ممنونم که وارد بحث شدید و بزرگوار شما از تهران دور هستید و از بسیاری از مسائل روی داده باخبر نیستید. اگر شما هم یک یاعلی می گفتید در این بدنه برای شما عزیزان هم برای فعالیت راه باز بود تا از نزدیک ببینید که آیا انحصارگرایی وجود دارد یا خیر. خوشبختانه علی رغم تهمت های ناروایی که به شاخه آماتوری وارد شده طی سال های گذشته این مجموعه با اتکا به انجمن نجوم ایران و دوستان بی ادعایی که بدون دریافت یک ریال تلاش کرده اند اداره شده است. من از نزدیک خیلی چیزها را دیده ام و به شخصه من را می شناسید و می دانید که با واکاوی جریانات و تجربه کردن محیط ها نظر می دهم. پس به جای آن که ما را به وحدت و انسجام دعوت نمائید بهتر است تا واقع بینانه تر به مسائل بنگرید. همواره دیده ام که در عرایضتان دائماً گروه واقع در شاخه را افراد مخوف و باندباز و گروه روبرو را افرادی از سرخیرخواهی معرفی کرده اید. من امیدوارم کلام شما نادانسته مطرح شده باشد. برای پیشرفت راهبردی آماتورها نیاز است تا یک تشکل مستقل شکل بگیرد. زیرا سال ها تلاش به صلح و صفا شد ولی به نتیجه ای نرسیدیم پس نمی توان به زور صلح ایجاد کرد. ما باید برای آینده روشن تری در نجوم آماتوری تشکل مستقلی شکل دهیم تا عزیزان حرفه ای ما نیز از سر ترحم و دلسوزی به ما ننگرند. اتفاقاً آنها فکر می کنند ما دعوا داریم و این تفاوت ها ا به هیچ وجه درک نمی کنند. زیرا دعواهای ما را به شکل بازی های کودکانه می نگرند. امیدوارم این حرکت نو و جریان نو سریعتر ایجاد شود تا دوستان منتقد هم در این هسته حضور یابند و در آنجا مشخص می شود که راه صواب و ناصواب کدام است.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/10   11:28:00 AM
خانم یا آقای سعادت که نمیدانم آیا نامتان واقعی است یا جعلی با عرض سلام دوست عزیز این مطلبی که فرمودید برایم جالب است. اعضای شاخه ی آماتوری پولی دریافت نمی کردند و مطمئن باشید این وجه هم در جیب کسی نرفته است. اگر شاخه ی آماتوری بودجه آنچنانی داشت لابد الان همه رامتهم به فساد مالی می کردید. این مسئله ای که فرمودید عرف همکاری حرفه ای در هر سطحی است شاخه همم از آن مستثنا نیست. چون باید جوابگی انمن نجوم ایران باشد. نمونه ی آن باشگاه نجوم تهران است که با بدبختی تمام این چند ساله اداره شد و همیشه نیاز مالی برای کرایه سالن داشته است. به نظرم چون فاصله ی شما از بدنه ی جامعه ی نجوم بسیار بسیار دور است فکر می کنید حتماً خبرهایی است. اگر خبری است پس بفرمائید با عضویت در شاخه از دریای بی کران مادی آن بهره مند شوید و بار سفر خود را ببندید و بروید. دوست عزیز اگر دوستانی از ایران رفتند بدانید سعی و تلاش خستگی ناپذیر خودشان عامل بوده است. و البته بعضی از این عزیزان علی رغم میل باطنی و فشارهای که در ایران به آنها وارد شده عطایش را به لقاءاش بخشیده اند. دوست عزیز ایراد ما ایرانی ها این است که فکر می کنیم هر خدمتگذاری با ولع مادیات بر مسندی می نشیند. وقتی خود انجمن نجوم ایران آه در بساط ندارد فکر می کنید در یک مجموعه به نام شاخه ی آماتوری چیزی جز حلوا می توان خیرات کرد؟ بارها به خاطر دارم که برای برگزاری یک رقابت مسیه یا صوفی در به در دنبال جذب اسپانسر بودند و بسیاری از عزیزان هنوز هم از این مجموعه طلبکاراند. پس اگر پولی بود مطمئناً باید همه یکسان به جیب می زدند و به قول شما بار سفر می بستند. در مورد لینکتان هم باید عرض کنم این کمیته به اصطلاح توسعه که آقایان حرفه ای می خواهند برای ما آماتورها بگذارند آخرش نتیجه ای جز همان اتهامات شاخه ی آماتوری به دنبال ندارد. کمیته ای که مسئول آن در جمع های متفاوت بارها آماتورها را قبول ندارد و خوب صد البته الان هم ره به جایی نخواهد برد. عزیزان حاضر در انجمن نجوم ایران، به جای تفرقه افکنی در بین آماتورها بگذارید خودشان سرنوت خود را تعیین کنند.

علیرضا بوژمهرانی
1391/04/10   10:55:00 AM
با سلام بنده این افتخار رو داشتم که از حدود 20 سال پیش در حوزه ی نجوم غیر حرفه ای فعالیت کنم و هنوز هم در بخش رویت هلال فعالیتهام رو ادامه میدم. به لحاظ مسئولیتی که در تاسیس و مدیریت مرکز آموزش نجوم ادیب داشتم ، در دهه 70 چالشهایی رو در زمینه هماهنگی امور نجوم غیر حرفه ای ایران تجربه کردم. متاسفانه در مواردی این چالشها بجای اینکه بر سر مسائل علمی و یا مدیریتی باشند ، شدیدا" به پول و مسائل اقتصادی گره میخورد. اون روزها از این روش ناراحت بودم که چرا عده ای ، علائق اقتصادی خودشون رو در قالب روکشی دلفریب بنام نجوم پنهان کرده اند. بدست آوردن منافع اقتصادی نه تنها عیب نیست بلکه معتقدم کسانی که بتونند اقتصاد و نجوم رو به هم پیوند بدهند ، میتونند ضامن بقا و پیشرفت نجوم در ایران باشند. شرکتهای متعدد کنونی که به عرضه وسایل و یا اطلاعات نجومی مشغول هستند ، نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در زمینه گسترش نجوم دارند و از این بابت باید به مسئولین و کارکنان این شرکتها دست مریزاد گفت. در اون سالها مشکل از اونجایی شروع میشد که گروهی در این عرصه ، به دنبال انحصار بودند. اینها طوری رفتار میکردند که گویا تنها و تنها عامل رشد و گسترش نجوم در ایران همینها هستند و لاغیر. حتی اگر چنین ادعایی قریب به صحت هم بود ، این موضوع نمیتونست دلیلی برای انحصار اقتصادی باشه. به هر حال ، یک طرف این ماجرا همیشه به دنبال این بود که اجازه نده گروه و یا شخص دیگری در عرصه نجوم ایران عرض اندام کنه تا مبادا بازار انحصاری اقتصادی که برای خودشون ایجاد کرده بودند به خطر بیفته. رانتهای زیادی هم این وسط وجود داشت که تقریبا" در تمام موارد افراد وابسته به همون جریان خاص از این رانتها بهره مند میشدند. در چنین فضایی ، خیلی طبیعی بود که گروه و یا شخص دیگری پیدا بشه تا بخواد انحصار شکنی کنه. الان شرایط خیلی بهتر از قبل شده. من دفاعی از شخص و یا گروه خاصی نمیکنم. بخوبی واقفم که در چنین مسائلی احتمال بروز خطا و اشتباه در رفتارها وجود داره. اما اینکه بخوایم تمام مشکلات رو به یه گروه و تمام فضایل رو به گروه مقابل نسبت بدیم به نظرم کار صحیحی نیست. دغدغه های جناب آقای ابراهیمی و دیگر اعضای محترم شاخه آماتوری رو که همگی از افراد پر تلاش ، در خور احترام ویژه و موجه در نجوم ایران هستند درک میکنم اما به نظر بنده استعفا و کنار رفتن و یا ایجاد تشکلی خارج از انجمن نجوم ایران منطقی نیست. دوستان بهتر است کمافی السابق به فعالیتهای ارزنده ی خودشون ادامه بدهند. جامعه ی نجوم غیر حرفه ای ایران به اون حد از بلوغ فکری رسیده تا سره رو از ناسره تشخیص بده. اگر این گروه که از اون یاد میکنید ( و بنده میدونم چه شخص و گروهی رو ذکر میکنید ) همونی هستند که شما گفته اید ، خیلی زود پرده از چهره ی اونها کنار خواهد رفت و جامعه ی نجوم غیر حرفه ای ایران اونها رو از جمع خود ترد خواهند کرد. اما اگر شرایط بگونه ای دیگر شد و مشخص گردید اینها هم علاقمندانی هستند که با سلیقه و راهکاری متفاوت به نجوم میپردازند ، بهتره بجای کشمکش و تضعیف متقابل همدیگه ، به دنبال راهکارهای همکاری مشترک باشید و یا حداقل اینکه ، کاری به هم نداشته باشید و هر کدوم به پیگیری اهداف خودتون بپردازید. میدان دادن به دیگران ( کاری که انجمن نجوم ایران انجام داده ) چیزی از ارزش فعالیتهای شما کم نمیکنه. بزرگی کار شما از وابسته بودن شاخه به انجمن نجوم ایران حاصل نشده. شما خودتون بزرگ هستید و کارهایی که انجام میدین بزرگ است. از چنین بزرگانی ، انتظار میره که بلند و بزرگ فکر کنند.

saeed maleki
1391/04/10   10:45:00 AM
این وسط دعوا چی نصیب نجومی های بخت برگشته ای مثل من میشه ؟ حالا که چی ؟ این اومد و اون رفت ؟ آقای سراجی نه به شما چیزی میدن نه به اون خانم حبیبی همه ما بازیچه ایم دوستان

الف. سعادت
1391/04/10   10:29:00 AM
دورود به دوستان من و دوستام در کادر اجرایی یکی از همین برنامه های نجوم آماتوری فعالیت میکردیم. یادم هست در آن زمان قرار بود با انجمن نجوم همکاری کنیم و این برنامه با حمایت ! آنها انجام شود. به نظر شما وظیمه حمایتی انجمن نجوم ایران چیست ؟ حمایت معنوی کند ؟ حمایت مادی کند ؟ اما عکس العمل این انجمن یا شاخه آن بسیار بسیار در آور بود!! آنها طلب 30 درصد سهم مشارکت در این برنامه را کردند. تاسف بر این فکر. این چه انجمنی است که در بیانیه جدیدش که به کمیته توسعه نجوم عنوان بشده میگوید "لازم به ذکر است که هئیت مدیره انجمن نجوم ایران جمعی از اساتید برجسته و دلسوز این کشور هستند که سالهاست بدون هیچ مزد و منتی با رأی افراد جامعه نجوم کشور آمده‌اند تا در راستای رسیدن به اهداف توسعه نجوم و اعتلا و پیشرفت این علم فعالیت نمایند و هرگونه تلاشی در این جهت را شایسته تقدیر می‌دانند." شما ها کی چه کاری را کرده اید !! کی رایگان کرده اید. اصلا چه کاری برای این جامعه نجوم آماتوری کرده اید! همان شاخه شکسته خودتان را هم که لت و پار کردید! پس نتیجه میگیریم انجمن نجوم ایران پس از استفاده از آنهایی که در این شاخه بوده اند و استفاده مادی سرشار از جامعه نجوم آماتوری بار بسته و هم اینک به دور دست های نجوم با توجه به درخواست IAU می اندیشد. هر هر هر http://asi.ir/news2_f.asp?id=66

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/10   9:43:00 AM
سلام خانم حبیبی ممنونم از نظر شما ابتدا بایستی عرض کنم که نوع ادبیات شما با بنده طوری است که گویا با یک دانش آموزی که تازه وارد نجوم شده صحبت می کنید. در صورتی که من شاگردان بسیاری مانند شما به جامعه ی نجوم معرفی کرده ام و توصیه می کنم به شما که در نوشته های خود ابتدا شأن و مقام طرف مقابل را ارزیابی کنید و سپس قلم خود را بچرخانید. در مورد این گروه ابتدا عرض کردم که چند سال در بدنه ی آن بودم. شما و بسیاری از دوستان از مسائل زیادی مطلع نیستید. دلیل آن هم ساده است. خیلی ها دوست ندارند و یا این فرصت را نداشته اند در هرم های مدیریتی و بالای جامعه ی نجوم حضور یابند. پس اگر من نامه را به قول دوستان سربسته نوشتم دلیل آن هم ساده است. بسیاری در جریان نیستند تا واقعایت موجود را با شفافیت ببینند. پس اگر کسی علاقه مند باشد خود پیگیر این موضوع خواهد بود. وقتی سکوتی وهم انگیز و بی تفاوتی جامعه ی نجوم را گرفته من هم اصراری ندارم یکهو وجدان خفته ی همه بیدار شود. فردی که بر گروه مورد اشاره حاکم است به این راحتی ها به دعوت و نشستن برپای میز مذاکرده تن در نمی دهد. البته ایشان می فرمایند که شان بسیار بالایی دارند و بایستی حتماً دعوتنامه رسمی با ذکر عناوین و القاب آن گروه و خودش فرستاده شود. پس آن شخص در قدم اول کوتاه نمی آید. البته یک بار آمده اند و صحبت کرده اند ولی انتظار داشتند تا هر چه بخواهند بدون چون و چرا مورد پذیرش قرار بگیرد. پس اگر روزنه ای از امید بود نخبگان زیادی داریم که می توانستند پیش از من و شما این مسئله را حل کنند. پس این گروه فقط دنبال انحصارطلبی و مطرح شدن نام خود است و جامع ی نجوم و منجمان داخل آن کوچکترین اهمیتی برای آنها ندارد که اگر اهمیت داشت نه من بلکه تعدادی دیگر از دوستان منجم سال ها پیش از این جمع جدا نمی شدند. شما دنیای شاخه آماتوری را حتی اگر تار و سیاه هم بدانید سوال این است که خود آیا کمکی هرچند کوچک به اعضای آن برای بهبود اوضاع داشته اید؟ آیا در آن جلسه ی شاخه ی آماتوری که همه از سراسر ایران قدم رنجه کردند و حضور داشتند، بودید؟ در آنجا نقدهای بسیاری مطرح شد و خوشالم که اعضای شاخه کاملاً نقدپذیر بودند و به بسیاری از این مطالب با صحه ی صدر گوش دادند و یک همفکری جمعی برای بهبود اوضاع نجوم انجام شد. پس بی انصافانه قضاوت نکنیم. اگر متن نامه ی شاخه را نیز خوانده باشید در آنجا اشاره شده بود که انجمن نجوم ایران نه تنها دست آنها را در بسیاری از مسائل بسته بود بلکه در این اواخر هم صریحاً تلاش شد تا با تصمیمات یکجانبه عملاً از دور خارج شوند. پس اگر همه ی اعضای شاخه به یکباره استعفا می دهند بایستی ببینید چه بلایی بر سر آنها آمده که علی رغم دلسوزی و تجربه علاقه ندارند یک ثانیه هم همکاری داشته باشند. بایسستی بدانید که بعضی از این دوستان سال های پیش از این جمع جدا شدند یعنی این استعفا بایستی سال ها قبل مطرح می شد. ولی باز هم این اعضا مانند و با آن که هیچ سودی برای آنها نداشت سعی کردند با تمام تلاش و توان سعی کردند تا باز هم برنامه های نجوم آماتوری را به پیش ببرند. ضمناً مقاله ی آقای رستگارنسب ارتباطی به این بحث نداشت و نشان از دل پر شما در ناتوانی به ادامه ی مباحث داشت. من جوابهایم را داده بودم. ضمناً دوست گرامی قرار نیست هر که فیزیک بخواند حتی دکترا هم داشته باشد بتواند با فرمول چیزی را اثبات کند که احتیاج به تحقیقات میدانی بیشتری دارد. آن هم هواشناسی و فیزیک جو که اگر قابل حل بود پس دیگر وضعیت هوا از حالت پیش بینی به بدیهی خارج می شود. البته من این را ضعف یک فیزیکدان می دانم که بخواهد همیشه بر کمیت ها و فرمول های به دست آمده تکیه کند.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/09   10:33:00 PM
دوست گرامی جناب آقای قلندری با عرض سلام و احترام اگر شما نامه ی آقای امین تفرشی را خوانده باشید یا تفاهم نامه انجمن نجوم ایران با گروه مذکور را جستجو کنید در آنجا به اسم این فرد و گروهش اشاره شده است.اگر من هم به آنان اشاره کردم صرفاً برای این بود که خودشان بدانند که من دائم حرکات مخربشان را مو به مو زیرنظر دارم. این متن و یادآوری فعالیت های تخریبانه ی آن صرفاً اشاره به رویدادهای رخ داده بود. چون در نامه ی شاخه به فرد و گروه ی مستقیم اشاره نشده بود به احترام این عزیزان و با همان لحن نوشتم. نامه ی من برای آینده نگری برای نجوم آماتوری است و امیدوارم همه ی منجمان با اتحاد آینده روشنتری را رقم بزنند.

وحيد طاهرخاني
1391/04/09   10:31:00 PM
با سلام در جواب خانم مونا حبيبي بايد عرض كنم كه،سركار خانم شما از بسياري از مسائل موجود خبردار نيستيد البته فكر مي كنم در اين جور مسائل كه مطرح ميشه هركسي بايد به طرفي كه كوك شده ساز بزنه ديگه و شما هم از اين قاعده مستثني نيستيد.كافي است فقط اين نكته را به شما بگم كه همه ي اين اتفاقاتي كه آقاي ابراهيمي گفتند نتيجه اش قطع برنامه آسمان شب،ار رونق افتادن رقابت هاي رصدي،رفتن بابك تفرشي،پوريا ناظمي ،بي علاقگي آريا صبوري به كار هايي كه در گذشته انجام مي داد و خيلي از موارد ديگر... به نظرم چشماتونو بازتر كنيد ميبينيد كه واقعيت نزديك به شخنان آقاي ابراهيمي است و شما بايستي درجه انصاف را بالا ببريد

مونا حبيبي
1391/04/09   9:10:00 PM
سلام منجم ناشناس تا الان كجا ديده ايد كه كه در يك سخنراني وقتي فردي سوالي دارد، سخنران به او بگويد كه: اول خدت را معرفي كن تا ببينم در حد و اندازه اي هستي كه پاسخت را بدهم يا خير. مطالبي را كه نوشته بوديد چند بار مطالعه كردم و مشكل خاصي در آن نديدم. ولي چون خودتان را معرفي نكرده بوديد، آقاي علي ابراهيمي سراجي شما را مستحق پاسخ ندانست. لذا من اول خودم را معرفي مي كنم: من مونا حبيبي هستم. من مطالب آقاي ابراهيمي را چند بار مطالعه كردم و اصلا قصد پاسخ به ايشان را ندارم و فقط چند نكته را كه به نظرم رسيد مي گويم تا ايشان بدانند كه چندان هم شرايط بي تفاوتي در جامعه نجوم آماتوري حاكم نيست. به نظر من مشكل آقاي ابراهيمي اين است كه شاخه آماتوري انجمن نجوم را فقط سفيد مي بينند و گروه مقابل را فقط سياه مي بينند. همانطور كه شما نوشته ايد، شاخه آماتوري انجمن نجوم خدمات زيادي انجام داده است و همه به اين موضوع واقف هستند. ولي واقعا هيچ اشكالي در كار آنها نبوده است؟ هيچ هيچ اشكالي نبوده است؟؟؟؟ كمي منصف باشيم. من از آقاي مطيعي و رحيمي كمال تشكر را دارم ولي اين به اين معني نيست كه در كار انجمن شاخه انجمن آماتوري ايران هيچ اشكالي نبوده است. بايد همه چيز را با هم ديد. همه چيز را نسبي ديد. بين دانشمندان هر نقد يا انتقاد با دليل و برهان حتي به صورت كتاب نوشته و عرضه مي شود و گاهي اين پاسخها به چندين جلد كتاب هم ميرسد. خوب بود كه آقاي ابراهيمي نيز دلايل محكمه پسند خود را ذكر مي كرد و به طرف مقابل هم فرصت دفاع مي داد و مي گفت كه منتظرم تا پاسخهايتان را در همين صفحه ببينم. آقاي رحيمي هم ظرفيتشان بالاتر از اين است كه بخواهند مطلب آن گروه مقابل را در سايت قرار ندهند. ممكن است آقاي ابراهيمي بگويند كه دلايل را نمي شود در سايت نوشت. بله بسيار هم خوب است ولي مي توانند اين دلايل را براي اعضاي محترم انجمن نجوم توضيح دهند يا در خواست يك جلسه مناظره با حضور گروه مقابلشان و اعضاي محترم انجمن نجوم ايران را داشته باشند و در آنجا دلايل خود را ارايه دهند و هم بگويند و هم بشنوند. قطعا رسيدگي به وضعيت نجوم آماتوري در كشور ما از دغدغه هاي انجمن محترم نجوم است و آنها اين درخواست مناظره را خواهند پذيرفت تا هر زاويه تاريكي روشن شود. اما ناشناس گرامي، قبلا هم من با ادبيات آقاي علي ابراهيمي سراجي آشنا شده بودم و با ايشان در همين سايت بر سر يك مقاله از آقاي رستگار نسب كلي بحث كردم. ايشان نقدي را نوشتند به مقاله آقاي رستگارنسب كه چندان با مطالب ميداني مقاله همخواني نداشت. چون بخشي از مقاله مرتبط با فيزيك بود و ايشان به آن بخش ايراد داشت، چندين دبير فيزيك كه بعضي كارشناس ارشد فيزيك نيز هستند، با مستندات توضيح دادند كه آقاي رستگارنسب صحيح مي گويد و نتيجه تحقيق ايشان با تجربيات ديگر دانشمندان همخواني دارد ولي آقاي ابراهيمي همچنان بدون مستندات صحبتشان را ادامه دادند و حاضر به پذيرش واقعيات پديده هاي فيزيك پيرامون خود نشدند. من اميدوارم آقاي ابراهيمي درجه انصافشان را بالاتر ببرند و خوش بينانه تر قلم بزنند. با آرزوي آسماني پر ستاره مونا حبيبي

محمد رضا قلندری
1391/04/09   2:08:00 PM
دوست عزیز، جناب سراجی سلام ابتدا تاسف بسیار زیاد خود را برای استعفای شاخه آماتوری اعلام می کنم و اعلام می کنم بنده هنوز هم امضا کنندگان نامه استعفا را بعنوان سیاست گذاران اصلی نجوم آماتوری در ایران می شناسم چرا که تا قبل از این استعفا هم هیچ کدام از ما با انجمن نجوم کاری نداشتیم. اما اصل مطلب :شما به شخصی که خود را با نام "منجم" معرفی کرده است می گویید که مسئولیت نوشته هایتان را برعهده بگیرید و اسم جعلی به کار نبرید. خوب حرف حساب جواب نداره. اما فکر نمی کنید کسی که به نام "نقد" نامه سربسته می نویسه. کاری شبیه به "منجم" انجام داده است. شما در متنی که نوشته اید مدام به یک گروه و افرادی مجهول اشاره می کنید و می گویید که اینها قصد تیشه زدن به ریشه نجوم آماتوری را دارند بعد تاسف می خورید که آقای تفرشی 5 سال پیش پیش بینی کرده بود در حالی که نامه آقای تفرشی هم مانند نامه شما از کسی اسمی نمی برد و معولم نمیشه که ایشون دارد با کی حرف می زنه. اینکه نشد.... اگر به حرف هایتان ایمان دارید شفاف تر صحبت کنید تا ما (ما = غیر از تهرانی ها) هم بفهمیم از چه کسانی سخن می گویید. (اینکه گفتم ما = غیر از تهرانی ها به این دلیل است که مطمئن هستم تهرانی ها می دانند منظور شما ها چه کسانی هستند). البته در این بخش نظرات جایی برای صحبت بیشتر وجود ندارد وگرنه حرف زیاد است.

علی ابراهیمی سراجی
1391/04/08   5:43:00 PM
سلام دوستان عزیز امیدوارم هرکه جرأت خویش در بیان مطالب را با خط و امضاء نشان دهد. همان گونه که بنده در شرایط بی تفاوتی فعلی با عناوین جعلی مطلبی ننوشتم و در پشت نقابی پنهان نشدم. بنابراین از واژه های جعلی استفاده ننماید. به نظرم وقتی صاحب نظر معلوم نیست و شاید دوست ندارد شناخته شود پس نظر آن از اهمیت اعتبار ساقط است و لذا پاسخ به آن هم اهمیتی ندارد.

منجم
1391/04/08   9:59:00 AM
سلام خوب حال كه اين اتفاق افتاده و شما كه دم از اتحاد و پيشرفت نجوم در ايران مي زنيد، بيائيد به اين گروه به قول خودتان جعلي(كه البته 2 سال قبل از شاخه تاسيس شده بوده با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد) كمك كنيد، شايد باعث شد نجوم بيش از پيش پيشرفت كند. مگر شما پيشرفت نجوم ايران را نمي خواهيد؟!!! در مورد برنامه آسمان شب بايد عرض كنم در مدت چند سال پخش برنامه چند بار شد كه از گروه هاي نجومي استان ها و شهرهاي ديگر كشور جهت حضور در برنامه دعوت كنند؟!!!!! مورد ديگر اينكه خدماتي كه شاخه انجام داده قبول، ولي بعضا با اشكالاتي مواجه بوده مثلا كارگاه كنام 4 و كارگاه عكاسي نجومي در سال 88 در زنجان كه قرار بود فيلمهاي همايش تهيه شود و در اختيار شركت كنندگان قرار داده شود ولي تاكنون اين امر محقق نشده است. لطفا به جاي اينكه فقط و فقط از شاخه تعريف كنيد نقاط ضعف آن را هم بيان كنيد. مگر نمي گوئيد پيشرفت نجوم ايران را مي خواهيد؟! خوب هم تعريف و تمجيد و هم انتقاد! موارد ديگري هم هست كه مجال گفتن آن در اينجا نيست. به اميد اينكه همه و همه دست از اين جدال ها بردارند و به صورت يكپارچه در جامعه نجوم آماتوري ايران فعاليت كنند.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید