تبلیغات
یادداشتی بر کتاب یوری گاگارین
ارسال در: 1394/08/03-19:40
سیروس برزو در نوشته‌های خود هر چیزی را در بستر یک داستان پیش می‌برد. همین ابتکار نیز باعث شده خواندن مقالات و کتاب‌های او جذاب و دل‌چسب باشد.
سیروس برزو در نوشته‌های خود هر چیزی را در بستر یک داستان پیش می‌برد. همین ابتکار نیز باعث شده خواندن مقالات و کتاب‌های او برای من و بسیاری دیگر از هم‌نسلانم جذاب و دل‌چسب باشد. بیان داستانی رویدادها و موضوعات علمی، به قلم برزو اصالت داده است. به شکلی که حتی اگر در مقاله‌ای نام او را حذف کنیم، تشخیص صاحب اثر کار چندان سختی نخواهد بود. این ویژگی در کتاب جدید او نیز وجود دارد. «یوری گاگارین؛ دهقان‌زاده‌ای که راه فضا را گشود» عنوان اثری خواندنی به قلم سیروس برزو است که زندگی یوری گاگارین، نخستین کیهان‌نورد جهان را روایت می‌کند. این کتاب برگرفته از بازدیدهای نویسنده از زادگاه و محل زندگی گاگارین و گفتگو با اعضای خانواده‌اش و دوستان نزدیک اوست. دوستانی که اغلب آنها فضانوردان هم‌دوره‌ او هستند. به همین دلیل ما با خواندن این کتاب به روایت‌های دست اولی دسترسی پیدا می‌کنیم که ما را با گوشه‌های مبهم و ناپیدای زندگی نخستین کیهان‌نورد جهان آشنا می‌کند. 
اما کتاب «یوری گاگارین» صرفا یک زندگی‌نامه نیست. بلکه آشنایی با شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشوری در سال‌های نه چندان دور است که گاگارین در بستر آنجا رشد کرد و سرانجام او به یک «نخستین» تبدیل شد. گاگارین در سال‌هایی زندگی می‌کرد که نه تنها برای شوروی سابق، بلکه برای کل جهان دوران پرالتهابی بود. در زمان کودکی او کشورش درگیر جنگ جهانی دوم و هجوم ارتش نازی بود و در نوجوانی و جوانی، دوران جنگ سرد را تجربه کرد. زندگی شخصی او نیز از کودکی فراز و فرودهای زیادی داشته است. بدون شک برآیند این رویدادها در شکل‌گیری شخصیت و افکار گاگارین بسیار موثر بوده است. تاکید می‌کنم که شما زندگی یک «نخستین» را می‌خوانید. نخستین‌ها به راستی، دیگر به خود تعلق ندارند. بلکه برای کل بشریت هستند و همیشه برای من چگونگی نخستین‌شدن افراد و حفظ این جایگاه بسیار تامل‌برانگیز و آموزنده است. افرادی مانند «یوری گاگارین» و «نیل آرمسترانگ» اَبَرانسان‌هایی بودند که بیشتر از آنکه به دلیل شجاعت‌ و جسارت‌ به یک «نخستین» تبدیل شوند، ظرفیت بالای شخصیتی‌شان، آنها را به این جایگاه رساند و ماندگار کرد. به نظر من اگر تاریخ یک بار دیگر تکرار شود، بهترین گزینه برای «مهم‌ترین نخستین فضانوردی جهان»، باز هم گاگارین خواهد بود. و این حس با خواندن کتاب اخیر سیروس برزو به من منتقل شد.

محمدرضا رضائی
یکشنبه 3 آبان 1394
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید